Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Generalization of Classic Question Order Effects Across Cultures
T. H. Stark, H. Silber, J. A. Krosnick, A. G. Blom, M. Aoyagi et al.
Sociological Methods & Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contextual explanations of radical right-wing party support in Sweden: a multilevel analysis
J. Rydgren, Maria Tyrberg
European Societies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The prudent entrepreneurs: women and public sector innovation
Victor Lapuente, K. Suzuki
Journal of European Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nudges against pandemics: Sweden's COVID-19 containment strategy in perspective
Jon Pierre
Policy and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dealignment, realignment and generational differences in The Netherlands
W. van der Brug, Roderik Rekker
West European Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Electoral Choices of Voters with Coalition‐Straddling Consideration Sets
Jacob Sohlberg, Annika Fredén
Social Science Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In God we Trust? Identity, Institutions and International Solidarity in Europe
Monika Bauhr, Nicholas Charron
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Did It Really Happen? How the Public Interprets Journalistic Disclaimers
Jacob Sohlberg, Bengt Johansson, Peter Esaiasson
Journalism & Mass Communication Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 166

Namn Titel Telefon E-post
Varraich, Aiysha aiysha.varraich@pol.gu.se
Kalafati, Dafni Administrativ assistent dafni.kalafati@gu.se
Shaber-Twedt, Rose Administrativ assistent 031-786 4028 rose.shaber-twedt@gu.se
Ingelström, Anna-Karin Administrativ chef, inst 031-786 1190 anna-karin.ingelstrom@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Dalli, Cem Mert Databasansvarig 031-786 4447 cem.mert.dalli@gu.se
Ilchenko, Nina Databasansvarig nina.ilchenko@gu.se
Svensson, Richard Databasansvarig 031-786 1307 richard.svensson@gu.se
von Römer, Johannes Databasansvarig 031-786 6961 johannes.von.roemer@gu.se
Ahsan Jansson, Cecilia Datasamordnare cecilia.ahsan@gu.se
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Carelli, Daniel Doktorand 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Gafuri, Adea Doktorand adea.gafuri@gu.se
Hoxha, Eva Doktorand 031-786 1113 eva.hoxha@gu.se
Irgil, Ezgi Doktorand ezgi.irgil@gu.se
Jöst, Prisca Doktorand prisca.jost@gu.se
Kavasoglu, Yaman Berker Doktorand 031-786 3441 berker.kavasoglu@gu.se
Lungu, Laura Doktorand 031-786 4076 laura.lungu@gu.se
Markstedt, Elias Doktorand 031-786 1113 elias.markstedt@gu.se
Nilsson, Frida Doktorand 031-786 3446 frida.nilsson.2@gu.se
Off, Gefjon Doktorand gefjon.off@gu.se
Robertson, Felicia Doktorand 031-786 1113 felicia.robertson@gu.se
Rydén, Oskar Doktorand oskar.ryden@gu.se
Schwenk, Jana Doktorand jana.schwenk@gu.se
Sorak, Nicholas Doktorand 031-786 1117 nicholas.sorak@gu.se
Sychowiec, Maciej Doktorand maciej.sychowiec@gu.se
Tannenberg, Marcus Doktorand 031-786 5937 marcus.tannenberg@gu.se
Tengs, Elise Doktorand 031-786 4076 elise.tengs@gu.se
Tyrberg, Maria Doktorand maria.tyrberg@gu.se
Wiman, Sofia Doktorand 031-786 3441 sofia.wiman@gu.se
Åsblad, Magnus Doktorand 031-786 1187 magnus.asblad@gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Harring, Niklas Forskarassistent 031-786 1223 niklas.harring@pol.gu.se
Boese, Vanessa Alexandra Forskare vanessa.boese@gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Hellmeier, Sebastian Forskare sebastian.hellmeier@gu.se
Johansson, Markus Forskare 031-786 1200 markus.johansson@pol.gu.se
Kao, Kristen Forskare 031-786 3353 kristen.kao@gu.se
Larsson, Olof Forskare 031-786 5938 olof.g.larsson@gu.se
Naurin, Daniel Forskare 031-786 3086 daniel.naurin@pol.gu.se
Sohlberg, Jacob Forskare 031-786 3553 jacob.sohlberg@gu.se
Ahlbom, Jakob Forskare, biträdande 031-786 4075 jakob.ahlbom@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande dennis.andersson@gu.se
Andrade Good God, Ana Flavia Forskare, biträdande ana.andrade@gu.se

Visar 1 - 50 av 166

Visar 21 - 30 av 3856

2020

Explaining Support for Muslim Feminism in the Arab Middle East and North Africa
S. Glas, Amy C Alexander
Gender & Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Njutning eller hälsa? En studie om riskkonsumtion – Tabellbilaga
David Karlsson, Sören Holmberg, Lennart Weibull
Bilaga till kapitlet Karlsson, Holmberg & Weibull: ”Njutning eller hälsa? En studie om riskkonsumtion” som publiceras Ulrika Andersson, Anders Carlander och Patrik Öhberg (red) (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet. , Göteborg, Göteborgs universitet, Övrigt 2020
Övrigt

Svensk försvarspolitik i ny terräng
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders & Öhberg, Patrik (2020) Regntunga skyar. Göteborgs universitet: SOM-institutet., Göteborg, Götebors universitet: SOM-institutet, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

“Who opposes the EU? Continuity and change in party Euroscepticism between 2014 and 2019.”
Jonathan Polk
The London School of Economics and Political Science European Politics and Policy (EUROPP), Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Analyzing the Cross-National Comparability of Party Positions on the Socio-Cultural and EU Dimensions in Europe.
R Bakker, S Jolly, Jonathan Polk
Political Science Research and Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Broadening the positionality in migration studies: Assigned insider category
Ezgi Irgil
Migration Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the preconditions for large-scale collective action
Sverker C. Jagers, Niklas Harring, Åsa Löfgren, Martin Sjöstedt, F. Alpizar et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

“Gender, Nation and the Generation of Cultural Difference Across ‘the West’”
Ann Towns
Culture and Order in World Politics, Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Visar 21 - 30 av 3856

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?