Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Text as Data for Conflict Research: A Literature Survey
Seraphine Maerz, Cornelius Puschmann
Deutschmann E., Lorenz J., Nardin L., Natalini D., Wilhelm A. (eds) Computational Conflict Research. Computational Social Sciences, Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Socioeconomic Contention in Post-2011 Egypt and Tunisia: A Comparison
Prisca Jöst, Jan-Philipp Vatthauer
Socioeconomic Protests in MENA and Latin America: Egypt and Tunisia in Interregional Comparison, Cham (Switzerland), Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Does Deliberative Education Increase Civic Competence? Results from a Field Experiment
Mikael J Persson, Klas Andersson, Pär Zetterberg, Joakim Ekman, Simon Lundin
Journal of Experimental Political Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Är skolan demokratifrämjande?
Klas Andersson, Mikael J Persson, Pär Zetterberg
Stockholm, Forum för levande historia, Rapport 2019
Rapport

Issue Salience on Twitter During Swedish Party Leaders’ Debates
Linn Sandberg, Ulf Bjereld, Karina Bunyik, Markus Forsberg, Richard Johansson
Nordicom Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double Trouble: Trump, Transatlantic Relations and European Strategic Autonomy
Lisbeth Aggestam, Adrian Hyde-Price
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Well-being and Political Participation in Ageing Populations
Maria Solevid
International Association of Gerontology and Geriatrics European Region Congress. Gothenburg, May 23-25., Poster (konferens) 2019
Poster (konferens)

Well-being and Political Participation in Ageing Populations
Maria Solevid
European Consortium of Political Research, General Conference. Wroclaw, September 4-7 / Annual Meeting of Swedish Political Science Association. Norrköping, October 2-4., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Representation as a Continuous Game: Exploring the role of post-decision procedural arrangements for public acceptance of hard decisions
Jenny De Fine Licht, Peter Esaiasson, Mattias Agerberg
Paper presented at the ECPR General Conference in Wroclaw 4-7 September 2019, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2019
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 151

Namn Titel Telefon E-post
Duus-Otterström, Göran Professor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Oleskog Tryggvason, Per Undersökningsledare, bitr per.oleskog.tryggvason@som.gu.se
Varraich, Aiysha Doktorand aiysha.varraich@pol.gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande dennis.andersson@gu.se
Thorson, Maria Programsamordnare maria.thorson@pol.gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör caroline.fallgren@gu.se
Tyrberg, Maria Doktorand maria.tyrberg@gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Irgil, Ezgi Doktorand ezgi.irgil@gu.se
Jöst, Prisca Doktorand prisca.jost@gu.se
Medzihorsky, Juraj Postdoktor juraj.medzihorsky@gu.se
Natsika, Natalia Forskare, biträdande natalia.natsika@gu.se
Lundin, Simon Forskare, biträdande simon.lundin@gu.se
Grahn, Sandra Forskare, biträdande sandra.grahn@gu.se
Gastaldi, Lisa Forskare, biträdande lisa.gastaldi@gu.se
Rydén, Oskar Doktorand oskar.ryden@gu.se
Ilchenko, Nina Databasansvarig nina.ilchenko@gu.se
Hindle, Garry Programsamordnare garry.hindle@gu.se
Attebo, Birgitta Forskare, biträdande birgitta.attebo@gu.se
Martinsson, Klara Forskare, biträdande klara.martinsson@gu.se
Gafuri, Adea Doktorand adea.gafuri@gu.se
Schwenk, Jana Doktorand jana.schwenk@gu.se
Off, Gefjon Doktorand gefjon.off@gu.se
Edgell, Amanda Forskare amanda.edgell@gu.se
Hinnfors, Jonas Professor jonas.hinnfors@pol.gu.se
Lachapelle, Jean Postdoktor jean.lachapelle@gu.se
Hirndorf, Dominik Forskare, biträdande dominik.hirndorf@gu.se
Alizada, Nazifa Programsamordnare nazifa.alizada@gu.se
Maerz, Seraphine Universitetslektor, biträdande seraphine.maerz@gu.se
Hellmeier, Sebastian Forskare sebastian.hellmeier@gu.se
Boese, Vanessa Alexandra Forskare vanessa.boese@gu.se
Lundqvist, Lennart J Professor emeritus lennart.lundqvist@pol.gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Rekker, Roderik Postdoktor 031-786 1104 roderik.rekker@gu.se
Robertson, Felicia Doktorand 031-786 1113 felicia.robertson@gu.se
Markstedt, Elias Doktorand 031-786 1113 elias.markstedt@gu.se
Hoxha, Eva Doktorand 031-786 1113 eva.hoxha@gu.se
Sorak, Nicholas Doktorand 031-786 1117 nicholas.sorak@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
Kavasoglu, Yaman Berker Doktorand 031-786 1117 berker.kavasoglu@gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Towns, Ann Professor 031-786 1153 ann.towns@gu.se
Lilleste, Maria Studieadministratör 031-786 1182 maria.lilleste@pol.gu.se
Kviberg, Johanna Studieadministratör 031-786 1184 johanna.kviberg@gu.se
Turvall, Jan Universitetsadjunkt 031-786 1188 jan.turvall@pol.gu.se
Nilsson, Eva Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Ingelström, Anna-Karin Administrativ chef, inst 031-786 1190 anna-karin.ingelstrom@gu.se
Lührmann, Anna Universitetslektor, biträdande 031-786 1191 anna.luhrmann@gu.se

Visar 1 - 50 av 151

Visar 41 - 50 av 3676

2019

Asymmetric Accountability: An Experimental Investigation of Biases in Evaluations of Governments’ Election Pledges
Elin Naurin, Stuart Soroka, Niels Markwat
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Religious market structure and democratic performance: Clientelism
Stratos Patrikios, Georgios Xezonakis
Electoral Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The pledges that parties make: A comparative analysis
R. Thomson, Elin Naurin, T. J. Royed
Party mandates and democracy : making, breaking, and keeping election pledges in twelve countries / Elin Naurin, Terry J. Royed, Robert Thomson (red.), Ann Arbor, MI, University of Michigan Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A comparative analysis of pledge fulfillment
R. Thomson, Elin Naurin, T. J. Royed
Party mandates and democracy : making, breaking, and keeping election pledges in twelve countries / Elin Naurin, Terry J. Royed, Robert Thomson (red.), Ann Arbor, MI, University of Michigan Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

A systematic research design for studying the fulfillment of election pledges
T. J. Royed, Elin Naurin, R. Thomson
Party mandates and democracy : making, breaking, and keeping election pledges in twelve countries / Elin Naurin, Terry J. Royed, Robert Thomson (red.), Ann Arbor, MI, University of Michigan Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Making and keeping pledges: What we have learned
T. J. Royed, Elin Naurin, R. Thomson
Party mandates and democracy : making, breaking, and keeping election pledges in twelve countries / Elin Naurin, Terry J. Royed, Robert Thomson (red.), Ann Arbor, MI, University of Michigan Press, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 41 - 50 av 3676

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?