Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Text as Data for Conflict Research: A Literature Survey
Seraphine Maerz, Cornelius Puschmann
Deutschmann E., Lorenz J., Nardin L., Natalini D., Wilhelm A. (eds) Computational Conflict Research. Computational Social Sciences, Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Socioeconomic Contention in Post-2011 Egypt and Tunisia: A Comparison
Prisca Jöst, Jan-Philipp Vatthauer
Socioeconomic Protests in MENA and Latin America: Egypt and Tunisia in Interregional Comparison, Cham (Switzerland), Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Styrning genom återrapporteringskrav och en ständigt återkommande detaljreglering inom Arbetsförmedlingen
Jenny De Fine Licht, Jon Pierre
Granskningssamhället: offentliga verksamheter under lupp, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Lights on the shadows of public procurement. Transparency as an antidote to corruption
Monika Bauhr, Agnes Czibik, Jenny De Fine Licht, Mihaly Fazekas
Governance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Institutions, politicians or ideas? To whom or what are public servants expected to be loyal?
Jon Pierre
British Journal of Politics and International Relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does Deliberative Education Increase Civic Competence? Results from a Field Experiment
Mikael J Persson, Klas Andersson, Pär Zetterberg, Joakim Ekman, Simon Lundin
Journal of Experimental Political Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double Trouble: Trump, Transatlantic Relations and European Strategic Autonomy
Lisbeth Aggestam, Adrian Hyde-Price
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Är skolan demokratifrämjande?
Klas Andersson, Mikael J Persson, Pär Zetterberg
Stockholm, Forum för levande historia, Rapport 2019
Rapport

Personer

Visar 1 - 50 av 151

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Ahlbom, Jakob Forskare, biträdande 031-786 4075 jakob.ahlbom@gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alizada, Nazifa Programsamordnare nazifa.alizada@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Attebo, Birgitta Forskare, biträdande birgitta.attebo@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor, Studierektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boese, Vanessa Alexandra Forskare vanessa.boese@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carelli, Daniel Doktorand 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Carlsson Jagers, Sverker Professor 031-786 1230 sverker.jagers@pol.gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
Cornell, Agnes Universitetslektor 031-786 2359 agnes.cornell@pol.gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Duus-Otterström, Göran Professor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Edgell, Amanda Forskare amanda.edgell@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Forssén, Adriana Studieadministratör 031-786 6997 adriana.forssen@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör caroline.fallgren@gu.se
Gafuri, Adea Doktorand adea.gafuri@gu.se
Gastaldi, Lisa Forskare, biträdande lisa.gastaldi@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 151

Visar 1 - 10 av 3678

2020

Text as Data for Conflict Research: A Literature Survey
Seraphine Maerz, Cornelius Puschmann
Deutschmann E., Lorenz J., Nardin L., Natalini D., Wilhelm A. (eds) Computational Conflict Research. Computational Social Sciences, Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Socioeconomic Contention in Post-2011 Egypt and Tunisia: A Comparison
Prisca Jöst, Jan-Philipp Vatthauer
Socioeconomic Protests in MENA and Latin America: Egypt and Tunisia in Interregional Comparison, Cham (Switzerland), Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

2019

Styrning genom återrapporteringskrav och en ständigt återkommande detaljreglering inom Arbetsförmedlingen
Jenny De Fine Licht, Jon Pierre
Granskningssamhället: offentliga verksamheter under lupp, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Lights on the shadows of public procurement. Transparency as an antidote to corruption
Monika Bauhr, Agnes Czibik, Jenny De Fine Licht, Mihaly Fazekas
Governance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Institutions, politicians or ideas? To whom or what are public servants expected to be loyal?
Jon Pierre
British Journal of Politics and International Relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does Deliberative Education Increase Civic Competence? Results from a Field Experiment
Mikael J Persson, Klas Andersson, Pär Zetterberg, Joakim Ekman, Simon Lundin
Journal of Experimental Political Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double Trouble: Trump, Transatlantic Relations and European Strategic Autonomy
Lisbeth Aggestam, Adrian Hyde-Price
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Är skolan demokratifrämjande?
Klas Andersson, Mikael J Persson, Pär Zetterberg
Stockholm, Forum för levande historia, Rapport 2019
Rapport

Visar 1 - 10 av 3678

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?