Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Kontaktformulär








 


OBS! Vill du ha svar, ange e-post eller telefonnummer!




Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Why the publicly funded solution is better equipped to provide democratic care ‘for all
Helena Olofsdotter Stensöta
Care, Ethics, Democratic Citizenship and the State, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

In pursuit of happiness: Life satisfaction drives political support
Peter Esaiasson, Stefan Dahlberg, Andrej Kokkonen
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quotas, the electoral system type and the election of young women
Daniel Stockemer, Aksel Sundström
Social Politics: International Studies in Gender, State and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Lesser Evil? Corruption Voting and the Importance of Clean Alternatives
Mattias Agerberg
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual-level differences in negativity biases in news selection
Sarah Bachleda, Fabian G. Neuner, Stuart Soroka, Lauren Guggenheim, Patrick Fournier et al.
Personality and Individual Differences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Text as Data for Conflict Research: A Literature Survey
Seraphine Maerz, Cornelius Puschmann
Computational Conflict Research. Computational Social Sciences. Deutschmann E., Lorenz J., Nardin L., Natalini D., Wilhelm A. (eds), Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Socioeconomic Contention in Post-2011 Egypt and Tunisia: A Comparison
Prisca Jöst, Jan-Philipp Vatthauer
Socioeconomic Protests in MENA and Latin America: Egypt and Tunisia in Interregional Comparison, Cham (Switzerland), Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Model based analysis of incomplete data
Tamas Rudas, Emese Verdes, Juraj Medzihorsky
Advances in Latent Class Analysis A Festschrift in Honor of C. Mitchell Dayton, Charlotte, NC, IAP, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Support for Swedish integration policies for immigrants: economic motivations and party preference
Constanza Sanhueza Petrarca, Marie Demker
Storm och stiltje : SOM-undersökningen 2018 / Ulrika Andersson, Björn Rönnerstrand, Patrik Öhberg & Annika Bergström (red), Göteborg, SOM-institutet, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 155

Namn Titel Telefon E-post
Gafuri, Adea Doktorand adea.gafuri@gu.se
Hyde-Price, Adrian Professor 031-786 6145 adrian.hyde-price@gu.se
Forssén, Adriana Studieadministratör 031-786 6997 adriana.forssen@gu.se
Cornell, Agnes Universitetslektor 031-786 2359 agnes.cornell@pol.gu.se
Varraich, Aiysha Doktorand aiysha.varraich@pol.gu.se
Sundström, Aksel Forskare 031-786 1607 aksel.sundstrom@pol.gu.se
Johansson, Alice Programsamordnare 031-786 6356 alice.johansson@gu.se
Edgell, Amanda Forskare amanda.edgell@gu.se
Linell, Amanda Doktorand 031-786 1845 amanda.linell@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Sundell, Anders Universitetslektor 031-786 6359 anders.sundell@pol.gu.se
Spehar, Andrea Universitetslektor 031-786 1192 andrea.spehar@pol.gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Kokkonen, Andrej Universitetslektor 031-786 1229 andrej.kokkonen@pol.gu.se
Thell, Angelica Studievägledare 031-786 4445 angelica.thell@gu.se
Sohlberg, Angelica Forskningsadministratör 031-786 6695 angie.sohlberg@gu.se
Jonasson, Ann-Kristin Universitetslektor 031-786 6694 ann-kristin.jonasson@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Towns, Ann Professor 031-786 1153 ann.towns@gu.se
Ingelström, Anna-Karin Administrativ chef, inst 031-786 1190 anna-karin.ingelstrom@gu.se
Lundell, Anna-Karin Kommunikatör 031-786 6693 anna-karin.lundell@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Lührmann, Anna Universitetslektor, biträdande 031-786 1191 anna.luhrmann@gu.se
Persson, Anna Universitetslektor 031-786 4947 anna.persson@pol.gu.se
Wallin, Anton Forskare, biträdande anton.wallin@gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Kavasoglu, Yaman Berker Doktorand 031-786 3441 berker.kavasoglu@gu.se
Attebo, Birgitta Forskare, biträdande birgitta.attebo@gu.se
Jännebring, Birgitta Forskningssamordnare 031-786 4286 birgitta.jannebring@cergu.gu.se
Niklasson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5844 birgitta.niklasson@pol.gu.se
Rothstein, Bo Professor, Viceprefekt 031-786 1224 bo.rothstein@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör caroline.fallgren@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Karlsson, Clancy Forskare, biträdande 031-786 6722 clancy.karlsson@gu.se
Sabanic, Dalila Programsamordnare 031-786 4973 dalila.sabanic@gu.se
Carelli, Daniel Doktorand 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Naurin, Daniel Forskare 031-786 3086 daniel.naurin@pol.gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande dennis.andersson@gu.se
Hirndorf, Dominik Forskare, biträdande dominik.hirndorf@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Markstedt, Elias Doktorand 031-786 1113 elias.markstedt@gu.se
Naurin, Elin Universitetslektor 031-786 1243 elin.naurin@pol.gu.se
Tengs, Elise Doktorand 031-786 4076 elise.tengs@gu.se
Drapalova, Eliska Postdoktor eliska.drapalova@gu.se
Lust, Ellen Professor 031-786 6534 ellen.lust@gu.se
Metheney, Erica Statistiker 031-786 3353 erica.metheney@gu.se
Hoxha, Eva Doktorand 031-786 1113 eva.hoxha@gu.se
Nilsson, Eva Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Irgil, Ezgi Doktorand ezgi.irgil@gu.se

Visar 1 - 50 av 155

Visar 1 - 10 av 3784

2020

Why the publicly funded solution is better equipped to provide democratic care ‘for all
Helena Olofsdotter Stensöta
Care, Ethics, Democratic Citizenship and the State, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

In pursuit of happiness: Life satisfaction drives political support
Peter Esaiasson, Stefan Dahlberg, Andrej Kokkonen
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Quotas, the electoral system type and the election of young women
Daniel Stockemer, Aksel Sundström
Social Politics: International Studies in Gender, State and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Lesser Evil? Corruption Voting and the Importance of Clean Alternatives
Mattias Agerberg
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Individual-level differences in negativity biases in news selection
Sarah Bachleda, Fabian G. Neuner, Stuart Soroka, Lauren Guggenheim, Patrick Fournier et al.
Personality and Individual Differences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Text as Data for Conflict Research: A Literature Survey
Seraphine Maerz, Cornelius Puschmann
Computational Conflict Research. Computational Social Sciences. Deutschmann E., Lorenz J., Nardin L., Natalini D., Wilhelm A. (eds), Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Socioeconomic Contention in Post-2011 Egypt and Tunisia: A Comparison
Prisca Jöst, Jan-Philipp Vatthauer
Socioeconomic Protests in MENA and Latin America: Egypt and Tunisia in Interregional Comparison, Cham (Switzerland), Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

2019

Model based analysis of incomplete data
Tamas Rudas, Emese Verdes, Juraj Medzihorsky
Advances in Latent Class Analysis A Festschrift in Honor of C. Mitchell Dayton, Charlotte, NC, IAP, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Support for Swedish integration policies for immigrants: economic motivations and party preference
Constanza Sanhueza Petrarca, Marie Demker
Storm och stiltje : SOM-undersökningen 2018 / Ulrika Andersson, Björn Rönnerstrand, Patrik Öhberg & Annika Bergström (red), Göteborg, SOM-institutet, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 3784

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?