Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Sequential Requisites Analysis: A New Method for Analyzing Sequential Relationships in Ordinal Data*
Patrik Lindenfors, Joshua Krusell, Staffan I. Lindberg
Social Science Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

New Directions in EU Foreign Policy Governance: Cross-Loading, Leadership and Informal Groupings
Lisbeth Aggestam, Federica Bicchi
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The evolution of public policy attitudes: Comparing the mechanisms of policy support across the stages of a policy cycle
Sverker C. Jagers, Simon Matti, K. Nordblom
Journal of Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why do people pay bribes? A survey experiment with resource users
Aksel Sundström
Social Science Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Getting the basic nature of systemic corruption right
Anna Persson, Bo Rothstein, Jan Teorell
Governance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

United Nations electoral assistance: More than a fig leaf?
Anna Lührmann
International Political Science Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Speaking truth to power: Political advisers' and civil servants' responses to perceived harmful policy proposals
Birgitta Niklasson, Peter Munk Christiansen, Patrik Öhberg
Journal of Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Intensified local grievances, enduring national control: the politics of land in the 2017 Kenyan elections
Michelle D’Arcy, Marina Nistotskaya
Journal of Eastern African Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Irish Tax State and Historical Legacies: Slowly Converging Capacity, Persistent Unwillingness to Pay
Michelle D'Arcy, Marina Nistotskaya
Douglass Kanter and Patrick Walsh (eds.) Taxation, Politics, and Protest in Ireland, 1662-2016. , London, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 143

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Ahlbom, Jakob Forskare, biträdande jakob.ahlbom@som.gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Ben Brahim, Nesrine Forskare, biträdande nesrine.ben.brahim@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 2984 elin.bergman@gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carelli, Daniel Forskare, biträdande 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Carlitz, Ruth Forskare ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
D. Hjorthen, Fredrik Forskare fredrik.dybfest.hjorthen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare, biträdande 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Professor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Falk, Elisabeth Forskare, biträdande elisabeth.falk@gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Fredén, Annika Forskarassistent annika.freden@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gastaldi, Lisa Forskare, biträdande lisa.gastaldi@gu.se
Gatua, Josephine Postdoktor josephine.gakii@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 143

Visar 61 - 70 av 3600

2019

Does Care Experience Affect Policy Interests?Male Legislators, Parental Leave, and Political Priorities in Sweden
Helena Olofsdotter Stensöta
Politics and Gender, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Global Patterns and Debates in the Granting of Women's Suffrage
Ann Towns
The Palgrave Handbook of Women's Political Rights, London, Palgrave MacMillan UK, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Constrained Politics: Labour Market Actors, Political Parties and Swedish Labour Immigration Policy
Frida Boräng, Lucie Cerna
Government and Opposition, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

2018

Invitation Timing and Participation Rates in Online Panels: Findings From Two Survey Experiments
Elina Lindgren, Elias Markstedt, Johan Martinsson, Maria Andreasson
Social science computer review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The effect of media sexism on women's political ambition: evidence from a worldwide study.
Amanda Haraldsson, Lena Wängnerud
Feminist Media Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exclusion or interests? Why females in elected office reduce petty and grand corruption
Monika Bauhr, Nicholas Charron, Lena Wängnerud
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

State Capacity, Democracy and Public Goods Production: the Case of Child Mortality
Marina Nistotskaya, Michelle D'Arcy
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2018
Working paper

Public Bureaucracy and Entrepreneurship: Evidence from Russia’s Regions
Marina Nistotskaya, Anna Khakhunova
Gothenburg, University of Gothenburg, Working paper 2018
Working paper

Visar 61 - 70 av 3600

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?