Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Gender and corruption in Mexico: Building a theory of conditioned causality.
Marcia Grimes, Lena Wängnerud
Gender and corruption. Historical roots and new avenues for research., Palgrave Macmillan. , Basingstoke, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Party Strength and Economic Growth
Fernando Bizzarro, John Gerring, Carl Henrik Knutsen, Allen Hicken, Michael Bernhard et al.
World Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Economic Development and Democracy: An Electoral Connection
Carl Henrik Knutsen, John Gerring, Svend-Erik Skaaning, Jan Teorell, Matthew Maguire et al.
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Investigating Sequences in Ordinal Data: A New Approach with Adapted Evolutionary Models
Patrik Lindenfors, Fredrik Jansson, Yi Ting Wang, Staffan I Lindberg
Political Science Research and Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Democracy for All: Conceptualizing and Measuring Egalitarian Democracy
Rachel Sigman, Staffan I. Lindberg
Political Science Research and Methods, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Measuring Polyarchy Across the Globe, 1900–2017
Jan Teorell, Michael Coppedge, Staffan I Lindberg, Svend Erik Skaaning
Studies in Comparative International Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 148

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande 031-786 6891 dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Ben Brahim, Nesrine Forskare, biträdande nesrine.ben.brahim@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 5077 elin.bergman@gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor, biträdande 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carelli, Daniel Forskare, biträdande 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Carlitz, Ruth Forskare ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor, Studierektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3686 love.christensen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Falk, Elisabeth Forskare, biträdande elisabeth.falk@gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Fredén, Annika Forskarassistent annika.freden@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gastaldi, Lisa Forskare, biträdande lisa.gastaldi@gu.se
Gatua, Josephine Postdoktor josephine.gakii@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 148

Visar 61 - 70 av 3453

2018

Societal causes of, and responses to, ocean acidification.
Sverker C. Jagers, Simon Matti, Anne-Sophie Crépin, David Langlet, Jonathan N. Havenhand et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Women in cabinets: The role of party ideology and government turnover
Daniel Stockemer, Aksel Sundström
Party Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Young deputies in the European Parliament: A starkly underrepresented age group
Daniel Stockemer, Aksel Sundström
Acta Politica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exclusion or interests? Why females in elected office reduce petty and grand corruption
Monika Bauhr, Nicholas Charron, Lena Wängnerud
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The effect of media sexism on women's political ambition: evidence from a worldwide study.
Amanda Haraldsson, Lena Wängnerud
Feminist Media Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Complex Relationship between Police Corruption and Sex Trafficking in Origin Countries
Sofia Jonsson
Journal of Human Trafficking, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Can you deliver a baby and vote? The effect of the first stages of parenthood on voter turnout
Yosef Bhatti, Kasper M. Hansen, Elin Naurin, Dietlind Stolle, Hanna Wass
Journal of Elections, Public Opinion and Parties, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Invitation Timing and Participation Rates in Online Panels: Findings From Two Survey Experiments
Elina Lindgren, Elias Markstedt, Johan Martinsson, Maria Andreasson
Social science computer review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

How information about hazardous fluorinated substances increases willingness-to-pay for alternative outdoor garments: A Swedish survey experiment
H. Holmquist, Sverker C. Jagers, S. Matti, M. Svanström, G. M. Peters
Journal of Cleaner Production, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 61 - 70 av 3453

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?