Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Text as Data for Conflict Research: A Literature Survey
Seraphine Maerz, Cornelius Puschmann
Deutschmann E., Lorenz J., Nardin L., Natalini D., Wilhelm A. (eds) Computational Conflict Research. Computational Social Sciences, Cham, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Socioeconomic Contention in Post-2011 Egypt and Tunisia: A Comparison
Prisca Jöst, Jan-Philipp Vatthauer
Socioeconomic Protests in MENA and Latin America: Egypt and Tunisia in Interregional Comparison, Cham (Switzerland), Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Styrning genom återrapporteringskrav och en ständigt återkommande detaljreglering inom Arbetsförmedlingen
Jenny De Fine Licht, Jon Pierre
Granskningssamhället: offentliga verksamheter under lupp, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Lights on the shadows of public procurement. Transparency as an antidote to corruption
Monika Bauhr, Agnes Czibik, Jenny De Fine Licht, Mihaly Fazekas
Governance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Institutions, politicians or ideas? To whom or what are public servants expected to be loyal?
Jon Pierre
British Journal of Politics and International Relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does Deliberative Education Increase Civic Competence? Results from a Field Experiment
Mikael J Persson, Klas Andersson, Pär Zetterberg, Joakim Ekman, Simon Lundin
Journal of Experimental Political Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Double Trouble: Trump, Transatlantic Relations and European Strategic Autonomy
Lisbeth Aggestam, Adrian Hyde-Price
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Är skolan demokratifrämjande?
Klas Andersson, Mikael J Persson, Pär Zetterberg
Stockholm, Forum för levande historia, Rapport 2019
Rapport

Personer

Visar 1 - 50 av 151

Namn Titel Telefon E-post
Shaber-Twedt, Rose Administrativ assistent 031-786 4028 rose.shaber-twedt@gu.se
Ingelström, Anna-Karin Administrativ chef, inst 031-786 1190 anna-karin.ingelstrom@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Ilchenko, Nina Databasansvarig nina.ilchenko@gu.se
Metheney, Erica Databasansvarig 031-786 3353 erica.metheney@gu.se
Svensson, Richard Databasansvarig 031-786 1307 richard.svensson@gu.se
von Römer, Johannes Databasansvarig 031-786 6961 johannes.von.roemer@gu.se
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Carelli, Daniel Doktorand 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Gafuri, Adea Doktorand adea.gafuri@gu.se
Hartmann, Felix Doktorand 031-786 5937 felix.hartmann@gu.se
Hoxha, Eva Doktorand 031-786 1113 eva.hoxha@gu.se
Irgil, Ezgi Doktorand ezgi.irgil@gu.se
Jöst, Prisca Doktorand prisca.jost@gu.se
Kavasoglu, Yaman Berker Doktorand 031-786 3441 berker.kavasoglu@gu.se
Kreft, Anne-Kathrin Doktorand 031-786 1232 anne-kathrin.kreft@gu.se
Linell, Amanda Doktorand 031-786 1845 amanda.linell@gu.se
Lungu, Laura Doktorand 031-786 4076 laura.lungu@gu.se
Markstedt, Elias Doktorand 031-786 1113 elias.markstedt@gu.se
Markwat, Niels Doktorand 031-786 3446 niels.markwat@gu.se
Nilsson, Frida Doktorand 031-786 3446 frida.nilsson.2@gu.se
Off, Gefjon Doktorand gefjon.off@gu.se
Robertson, Felicia Doktorand 031-786 1113 felicia.robertson@gu.se
Rydén, Oskar Doktorand oskar.ryden@gu.se
Schwenk, Jana Doktorand jana.schwenk@gu.se
Sorak, Nicholas Doktorand 031-786 1117 nicholas.sorak@gu.se
Tannenberg, Marcus Doktorand 031-786 5937 marcus.tannenberg@gu.se
Tengs, Elise Doktorand 031-786 4076 elise.tengs@gu.se
Tyrberg, Maria Doktorand maria.tyrberg@gu.se
Varraich, Aiysha Doktorand aiysha.varraich@pol.gu.se
Wiman, Sofia Doktorand 031-786 3441 sofia.wiman@gu.se
Åsblad, Magnus Doktorand 031-786 1845 magnus.asblad@gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Harring, Niklas Forskarassistent 031-786 1223 niklas.harring@pol.gu.se
Boese, Vanessa Alexandra Forskare vanessa.boese@gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Edgell, Amanda Forskare amanda.edgell@gu.se
Hellmeier, Sebastian Forskare sebastian.hellmeier@gu.se
Johansson, Markus Forskare 031-786 1200 markus.johansson@pol.gu.se
Kao, Kristen Forskare 031-786 3353 kristen.kao@gu.se
Larsson, Olof Forskare 031-786 5938 olof.g.larsson@gu.se
Naurin, Daniel Forskare 031-786 3086 daniel.naurin@pol.gu.se
Sohlberg, Jacob Forskare 031-786 3553 jacob.sohlberg@gu.se
Sundström, Aksel Forskare 031-786 1607 aksel.sundstrom@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 151

Visar 3651 - 3660 av 3678

1995

Bildligt talat: Metaforer och bildspråk i svenska partiledardebatter 1932-1991
Nicklas Håkansson
Statsvetenskaplig Tidskrift, Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

"Demokrati inte alltid bäst" : ett gott samhälle får vi om olika styrelseformer blandas.
Bengt-Ove Boström
Dagens Nyheter (DN), Artikel i övriga tidskrifter 1995
Artikel i övriga tidskrifter

Relations and causality of democratic values among local elites: towards a theory of democratic political leadership?
Stefan Szücs
NOPSA; Congress of Nordic Political Science Association, 15-17 August, Helsinki , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1995
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Explaining Democratic Political Leadership: The Theoretical Framework
Stefan Szücs
IV Nordiska kommunforskarkonferensen (Fourth Nordic Conference on Local and Regional Government), 1-3 December 1995, Hindås, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1995
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Democratization and Reorganization of the Welfare State
Stefan Szücs
The Annals of the American Academy of Political and Social Science, Artikel i vetenskaplig tidskrift 1995
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender Gaps in Nordic Voting Behaviour
Maria Oskarson
Karvonen, L. och Selle, P. (red.) Closing The Gap. Women in Nordic Politics. , Dartmouth, Aldershot, Kapitel i bok 1995
Kapitel i bok

1994

Kärnavfall - Nej tack!
Per Hedberg
Holmberg Sören och Weibull Lennart (red). Vägval. Göteborgs universitet. SOM-institutet., Kapitel i bok 1994
Kapitel i bok

Politiken och det undermedvetna
Bengt-Ove Boström
Vår lösen, Artikel i övriga tidskrifter 1994
Artikel i övriga tidskrifter

Modeling Democracy: SEM Analysis of Local Elites
Stefan Szücs
III Nordiska kommunforskarkonferensen (Third Nordic Conferense on Local and Regional Government), 5-6 December, Odense, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 1994
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 3651 - 3660 av 3678

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?