Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

On revolutions
A. M. Leroi, B. Lambert, M. Mauch, M. Papadopoulou, S. Ananiadou et al.
Palgrave Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Did It Really Happen? How the Public Interprets Journalistic Disclaimers
Jacob Sohlberg, Bengt Johansson, Peter Esaiasson
Journalism & Mass Communication Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In God we Trust? Identity, Institutions and International Solidarity in Europe
Monika Bauhr, Nicholas Charron
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Explanatory Power of the Soul Why Liberals Should Seriously Consider Dualism
Henrik Friberg-Fernros
Journal of Religious Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Democracy Promotion in an Age of Democratic Backsliding
Ellen Lust, David Waldner
Democracy and Autocracy Section, American Political Science Association - Weiser Center for Emerging Democracies, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 159

Namn Titel Telefon E-post
Shaber-Twedt, Rose Administrativ assistent 031-786 4028 rose.shaber-twedt@gu.se
Ingelström, Anna-Karin Administrativ chef, inst 031-786 1190 anna-karin.ingelstrom@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Dalli, Cem Mert Databasansvarig 031-786 4447 cem.mert.dalli@gu.se
Ilchenko, Nina Databasansvarig nina.ilchenko@gu.se
Svensson, Richard Databasansvarig 031-786 1307 richard.svensson@gu.se
von Römer, Johannes Databasansvarig 031-786 6961 johannes.von.roemer@gu.se
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Carelli, Daniel Doktorand 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Gafuri, Adea Doktorand adea.gafuri@gu.se
Hartmann, Felix Doktorand 031-786 5937 felix.hartmann@gu.se
Hoxha, Eva Doktorand 031-786 1113 eva.hoxha@gu.se
Irgil, Ezgi Doktorand ezgi.irgil@gu.se
Jöst, Prisca Doktorand prisca.jost@gu.se
Kavasoglu, Yaman Berker Doktorand 031-786 3441 berker.kavasoglu@gu.se
Linell, Amanda Doktorand 031-786 1845 amanda.linell@gu.se
Lungu, Laura Doktorand 031-786 4076 laura.lungu@gu.se
Markstedt, Elias Doktorand 031-786 1113 elias.markstedt@gu.se
Markwat, Niels Doktorand 031-786 3446 niels.markwat@gu.se
Nilsson, Frida Doktorand 031-786 3446 frida.nilsson.2@gu.se
Off, Gefjon Doktorand gefjon.off@gu.se
Robertson, Felicia Doktorand 031-786 1113 felicia.robertson@gu.se
Rydén, Oskar Doktorand oskar.ryden@gu.se
Schwenk, Jana Doktorand jana.schwenk@gu.se
Sorak, Nicholas Doktorand 031-786 1117 nicholas.sorak@gu.se
Tannenberg, Marcus Doktorand 031-786 5937 marcus.tannenberg@gu.se
Tengs, Elise Doktorand 031-786 4076 elise.tengs@gu.se
Tyrberg, Maria Doktorand maria.tyrberg@gu.se
Varraich, Aiysha Doktorand aiysha.varraich@pol.gu.se
Wiman, Sofia Doktorand 031-786 3441 sofia.wiman@gu.se
Åsblad, Magnus Doktorand 031-786 1187 magnus.asblad@gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Harring, Niklas Forskarassistent 031-786 1223 niklas.harring@pol.gu.se
Boese, Vanessa Alexandra Forskare vanessa.boese@gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Edgell, Amanda Forskare amanda.edgell@gu.se
Hellmeier, Sebastian Forskare sebastian.hellmeier@gu.se
Johansson, Markus Forskare 031-786 1200 markus.johansson@pol.gu.se
Kao, Kristen Forskare 031-786 3353 kristen.kao@gu.se
Larsson, Olof Forskare 031-786 5938 olof.g.larsson@gu.se
Naurin, Daniel Forskare 031-786 3086 daniel.naurin@pol.gu.se
Sohlberg, Jacob Forskare 031-786 3553 jacob.sohlberg@gu.se
Sundström, Aksel Forskare 031-786 1607 aksel.sundstrom@pol.gu.se
Ahlbom, Jakob Forskare, biträdande 031-786 4075 jakob.ahlbom@gu.se

Visar 1 - 50 av 159

Visar 1 - 10 av 3798

2020

On revolutions
A. M. Leroi, B. Lambert, M. Mauch, M. Papadopoulou, S. Ananiadou et al.
Palgrave Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Did It Really Happen? How the Public Interprets Journalistic Disclaimers
Jacob Sohlberg, Bengt Johansson, Peter Esaiasson
Journalism & Mass Communication Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In God we Trust? Identity, Institutions and International Solidarity in Europe
Monika Bauhr, Nicholas Charron
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Explanatory Power of the Soul Why Liberals Should Seriously Consider Dualism
Henrik Friberg-Fernros
Journal of Religious Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Democracy Promotion in an Age of Democratic Backsliding
Ellen Lust, David Waldner
Democracy and Autocracy Section, American Political Science Association - Weiser Center for Emerging Democracies, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 10 av 3798

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?