Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

On revolutions
A. M. Leroi, B. Lambert, M. Mauch, M. Papadopoulou, S. Ananiadou et al.
Palgrave Communications, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Did It Really Happen? How the Public Interprets Journalistic Disclaimers
Jacob Sohlberg, Bengt Johansson, Peter Esaiasson
Journalism & Mass Communication Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In God we Trust? Identity, Institutions and International Solidarity in Europe
Monika Bauhr, Nicholas Charron
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Explanatory Power of the Soul Why Liberals Should Seriously Consider Dualism
Henrik Friberg-Fernros
Journal of Religious Ethics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Democracy Promotion in an Age of Democratic Backsliding
Ellen Lust, David Waldner
Democracy and Autocracy Section, American Political Science Association - Weiser Center for Emerging Democracies, Artikel i övriga tidskrifter 2020
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 101 - 150 av 160

Namn Titel Telefon E-post
Lundqvist, Lennart J Professor emeritus lennart.lundqvist@pol.gu.se
Reifler, Jason Professor, gäst jason.reifler.2@gu.se
Alizada, Nazifa Programsamordnare 031-786 3043 nazifa.alizada@gu.se
Hindle, Garry Programsamordnare 031-786 6912 garry.hindle@gu.se
Johansson, Alice Programsamordnare 031-786 6356 alice.johansson@gu.se
Pernes, Josefine Programsamordnare 031-786 6912 josefine.pernes@gu.se
Sabanic, Dalila Programsamordnare 031-786 4973 dalila.sabanic@gu.se
Stepanova, Natalia Programsamordnare 031-786 3043 natalia.stepanova@gu.se
Thorson, Maria Programsamordnare maria.thorson@pol.gu.se
Wikehult, Tove Programsamordnare 031-786 4973 tove.wikehult@gu.se
Holmberg, Sören Seniorforskare 031-786 1227 soren.holmberg@pol.gu.se
Hallberg, Carita Sjuksköterska carita.hallberg@gu.se
Metheney, Erica Statistiker 031-786 3353 erica.metheney@gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Evertsson, Kajsa Studieadministratör 031-786 4729 kajsa.evertsson@gu.se
Forssén, Adriana Studieadministratör 031-786 6997 adriana.forssen@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör caroline.fallgren@gu.se
Håkansson, Mimmie Studieadministratör mimmie.hakansson@gu.se
Kviberg, Johanna Studieadministratör 031-786 1184 johanna.kviberg@gu.se
Lilleste, Maria Studieadministratör 031-786 1182 maria.lilleste@pol.gu.se
Nilsson, Eva Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Thell, Angelica Studievägledare 031-786 4445 angelica.thell@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Hedberg, Per Undersökningsledare, bitr 031-786 1199 per.hedberg@pol.gu.se
Mechkova, Valeriya Undersökningsledare, bitr 031-786 3291 valeriya.mechkova@gu.se
Oleskog Tryggvason, Per Undersökningsledare, bitr per.oleskog.tryggvason@som.gu.se
Turvall, Jan Universitetsadjunkt 031-786 1188 jan.turvall@pol.gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor lisbeth.aggestam@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor, Studierektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Cornell, Agnes Universitetslektor 031-786 2359 agnes.cornell@pol.gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Grimes, Marcia Universitetslektor 031-786 4138 marcia.grimes@pol.gu.se
Jonasson, Ann-Kristin Universitetslektor 031-786 6694 ann-kristin.jonasson@gu.se
Kokkonen, Andrej Universitetslektor 031-786 1229 andrej.kokkonen@pol.gu.se
Martinsson, Johan Universitetslektor 031-786 5148 johan.martinsson@pol.gu.se
Möller, Ulrika Universitetslektor 031-786 1343 ulrika.moller@pol.gu.se
Naurin, Elin Universitetslektor 031-786 1243 elin.naurin@pol.gu.se
Niklasson, Birgitta Universitetslektor 031-786 5844 birgitta.niklasson@pol.gu.se
Nistotskaya, Marina Universitetslektor 031-786 6691 marina.nistotskaya@gu.se
Persson, Anna Universitetslektor 031-786 4947 anna.persson@pol.gu.se

Visar 101 - 150 av 160

Visar 3671 - 3680 av 3798

2003

Bakom välfärdsstatens dörrar
Isabell Schierenbeck
Doktorsavhandling 2003
Doktorsavhandling

Svenskt bistånd stödjer förtryck
Patrik Öhberg
Sydsvenskan , Artikel i övriga tidskrifter 2003
Artikel i övriga tidskrifter

Änglar finns de? - En studie av politikers karriärambitioner
Patrik Öhberg
Statsvetenskpliga förbundets årsmöte, Umeå, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2003
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Sociala fällor och tillitens problem
Bo Rothstein
SNS förlag, Rapport 2003
Rapport

Arbetstidsförkortning - en fråga om klass och kön?
Helena Rohdén
Demokratitrender. Red: Oscarsson, Henrik, University of Gothenburg, Kapitel i bok 2003
Kapitel i bok

Visar 3671 - 3680 av 3798

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?