Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Trust and state intervention: Results from a Swedish survey on environmental policy support
Niklas Harring
Environmental Science and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elections: The Power of Elections in Multiparty Africa
Staffan I Lindberg, Carolien van Ham
Cheeseman N. (ed) Institutions and Democracy in Africa How the Rules of the Game Shape Political Developments, Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

“Beyond the East-West Dichotomy: Economic Development Policies in Asia and Europe”
Jon Pierre
Bice S., Poole A., Sullivan H. (eds.) Public Policy in the 'Asian Century', London, Palgrave, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The early modern origins of contemporary European tax outcomes
Michelle D'Arcy, Marina Nistotskaya
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Next Public Administration: Debates & Dilemmas
B. Guy Peters, Jon Pierre
London, Sage Publications, Bok 2018
Bok

Homogenisation or Fragmentation? Perceptions of Mediatization among Finnish and Swedish Parliamentarians
Ann-Marie Ekengren, Douglas Brommesson
Cartelisation Convergence or Increasing Similarities? Lessons from Parties in Parliament, Rowman & Littlefield, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Cooking the books: Bureaucratic politicization and policy knowledge
Frida Boräng, Agnes Cornell, Marcia Grimes, Christian Schuster
Governance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Women's Empowerment at the Local Level
Aksel Sundström, Lena Wängnerud
Alexander A. C., Bolzendahl C. & Jalalzai F. (eds) Measuring Women's Political Empowerment across the Globe : strategies, challenges and future research , Basingstoke, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Where Are the Female Ambassadors? Gender and Status Hierarchies in Ambassador Postings
Ann Towns, Birgitta Niklasson
Aggestam K. & Towns A. E. (eds) Gendering Diplomacy and International Negotiation, Basingstoke, Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The Empowerment of Women in Diplomacy
Ann Towns, Anne-Kathrin Kreft, Birgitta Niklasson
Alexander A. C., Bolzendahl C., Jalalzai F. (Eds.) Measuring Women’s Political Empowerment across the Globe, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 142

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1113 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Ahlborg, Helene Postdoktor 031-786 4668 helene.ahlborg@gu.se
Akinyemi, Benjamin Forskare bitr 031-786 3748 benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor, biträdande 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare bitr 031-786 6891 dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 5077 elin.bergman@gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare bitr christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Bolkvadze, Ketevan Doktorand 031-786 4660 ketevan.bolkvadze@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor, biträdande 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Postdoktor 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carlitz, Ruth Postdoktor ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand love.christensen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 1781 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor, Viceprefekt 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Dahlum, Sirianne Forskare sirianne.dahlum@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand stephen.dawson@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor 031-786 4686 goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1189 chrissie.evling@gu.se
Falkemark, Gunnar Seniorprofessor, Forskning i politisk teori och policyanalys med särskild inriktning på trafikområde... 031-786 1198 gunnar.falkemark@pol.gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Studieadministratör carl-magnus.forsudd@gu.se
Fredén, Annika Forskarassistent annika.freden@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 1117 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se
Grimes, Marcia Universitetslektor 031-786 4138 marcia.grimes@pol.gu.se
Harring, Niklas Forskarassistent 031-786 1223 niklas.harring@pol.gu.se
Hartmann, Felix Doktorand 031-786 1117 felix.hartmann@gu.se
Hazell, Kersti Forskare bitr kersti.hazell@gu.se

Visar 1 - 50 av 142

Visar 1 - 10 av 3254

2018

Trust and state intervention: Results from a Swedish survey on environmental policy support
Niklas Harring
Environmental Science and Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Elections: The Power of Elections in Multiparty Africa
Staffan I Lindberg, Carolien van Ham
Cheeseman N. (ed) Institutions and Democracy in Africa How the Rules of the Game Shape Political Developments, Cambridge, Cambridge University Press, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

“Beyond the East-West Dichotomy: Economic Development Policies in Asia and Europe”
Jon Pierre
Bice S., Poole A., Sullivan H. (eds.) Public Policy in the 'Asian Century', London, Palgrave, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The early modern origins of contemporary European tax outcomes
Michelle D'Arcy, Marina Nistotskaya
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Next Public Administration: Debates & Dilemmas
B. Guy Peters, Jon Pierre
London, Sage Publications, Bok 2018
Bok

Homogenisation or Fragmentation? Perceptions of Mediatization among Finnish and Swedish Parliamentarians
Ann-Marie Ekengren, Douglas Brommesson
Cartelisation Convergence or Increasing Similarities? Lessons from Parties in Parliament, Rowman & Littlefield, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Cooking the books: Bureaucratic politicization and policy knowledge
Frida Boräng, Agnes Cornell, Marcia Grimes, Christian Schuster
Governance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Women's Empowerment at the Local Level
Aksel Sundström, Lena Wängnerud
Alexander A. C., Bolzendahl C. & Jalalzai F. (eds) Measuring Women's Political Empowerment across the Globe : strategies, challenges and future research , Basingstoke, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Where Are the Female Ambassadors? Gender and Status Hierarchies in Ambassador Postings
Ann Towns, Birgitta Niklasson
Aggestam K. & Towns A. E. (eds) Gendering Diplomacy and International Negotiation, Basingstoke, Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The Empowerment of Women in Diplomacy
Ann Towns, Anne-Kathrin Kreft, Birgitta Niklasson
Alexander A. C., Bolzendahl C., Jalalzai F. (Eds.) Measuring Women’s Political Empowerment across the Globe, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 3254

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?