Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Exploring performance-related pay as an anticorruption tool
Aksel Sundström
Studies in comparative international development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The evolution of public policy attitudes: Comparing the mechanisms of policy support across the stages of a policy cycle
Sverker C. Jagers, Simon Matti, K. Nordblom
Journal of Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Feminist Policy Mobilization and Intersectional Consciousness: The Case of Swedish Domestic Services Tax Reform (RUT)
Andrea Spehar
Gendered Mobilizations and Intersectional Challenges : Contemporary Social Movements in Europe and North America / Edited by Jill A. Irvine, Sabine Lang, and Celeste Montoya, London, Rowman & Littlefield International, Ltd., Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Not the only game in towns: explaining changes in municipal councils in post-revolutionary Tunisia
J. A. Clark, E. Dalmasso, Ellen Lust
Democratization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why Low Levels of Democracy Promote Corruption and High Levels Diminish It
K. M. McMann, B. Seim, J. Teorell, Staffan I Lindberg
Political Research Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 149

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Ahlbom, Jakob Forskare, biträdande 031-786 4075 jakob.ahlbom@gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Attebo, Birgitta Forskare, biträdande birgitta.attebo@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Ben Brahim, Nesrine Forskare, biträdande nesrine.ben.brahim@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor, Studierektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 2984 elin.bergman@gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carelli, Daniel Forskare, biträdande 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
Cornell, Agnes Universitetslektor 031-786 2359 agnes.cornell@pol.gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Duus-Otterström, Göran Professor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Edgell, Amanda Forskare amanda.edgell@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Forssén, Adriana Studieadministratör 031-786 6997 adriana.forssen@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör caroline.fallgren@gu.se
Gafuri, Adea Doktorand adea.gafuri.2@gu.se
Gastaldi, Lisa Forskare, biträdande lisa.gastaldi@gu.se
Gatua, Josephine Postdoktor josephine.gakii@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se
Grahn, Sandra Forskare, biträdande sandra.grahn@gu.se

Visar 1 - 50 av 149

Visar 1 - 10 av 3637

2019

Exploring performance-related pay as an anticorruption tool
Aksel Sundström
Studies in comparative international development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The evolution of public policy attitudes: Comparing the mechanisms of policy support across the stages of a policy cycle
Sverker C. Jagers, Simon Matti, K. Nordblom
Journal of Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Feminist Policy Mobilization and Intersectional Consciousness: The Case of Swedish Domestic Services Tax Reform (RUT)
Andrea Spehar
Gendered Mobilizations and Intersectional Challenges : Contemporary Social Movements in Europe and North America / Edited by Jill A. Irvine, Sabine Lang, and Celeste Montoya, London, Rowman & Littlefield International, Ltd., Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Not the only game in towns: explaining changes in municipal councils in post-revolutionary Tunisia
J. A. Clark, E. Dalmasso, Ellen Lust
Democratization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why Low Levels of Democracy Promote Corruption and High Levels Diminish It
K. M. McMann, B. Seim, J. Teorell, Staffan I Lindberg
Political Research Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3637

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?