Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

How information about hazardous fluorinated substances increases willingness-to-pay for alternative outdoor garments: A Swedish survey experiment
H. Holmquist, Sverker C. Jagers, S. Matti, M. Svanström, G. M. Peters
Journal of Cleaner Production, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does transition to parenthood affect gender traits? The Effect of Pregnancy on Perceived Female and Male Traits.
Elin Naurin, Elias Markstedt, Dietlind Stolle, Helen Elden, Verena Sengpiel et al.
the 114th American Political Science Association Annual Meeting & Exhibition, Boston August 30 – September 2, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Invitation Timing and Participation Rates in Online Panels: Findings From Two Survey Experiments
Elina Lindgren, Elias Markstedt, Johan Martinsson, Maria Andreasson
Social science computer review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lost in Translation - How Differences in Word Intensity Affect Citizens' Satisfaction with the Workings of Democracy across Countries
Stefan Dahlberg, Sofia Axelsson, Magnus Sahlgren, Jonas Linde
Annual Meeting & Exhibition of the American Political Science Association (APSA), 30 augusti - 2 september 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Family policies and child wellbeing
Helena Olofsdotter Stensöta, Daniel Engster
Handbook of Family Policy / Edited by Guðný Björk Eydal, Tine Rostgaard, Edward Elgar, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Mayors and Corruption in Spain: Same Rules, Different Outcomes
Salvador Parrado, Carl Dahlström, Victor Lapuente
South European Society and Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital demokrati? Partierna i en ny tid
Ulf Bjereld, Sofie Blombäck, Marie Demker, Linn Sandberg
Stockholm, Atlas förlag, Bok 2018
Bok

1968. När allt började
Ulf Bjereld, Marie Demker
Stockholm, Hjalmarson & Högberg, Bok 2018
Bok

Personer

Visar 1 - 50 av 149

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor, biträdande 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande 031-786 6891 dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Ben Brahim, Nesrine Forskare, biträdande nesrine.ben.brahim@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 5077 elin.bergman@gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare studentcounselling@pol.gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor, biträdande 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carelli, Daniel Forskare, biträdande 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Carlitz, Ruth Forskare ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor, Studierektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3686 love.christensen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Falk, Elisabeth Forskare, biträdande elisabeth.falk@gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Fredén, Annika Forskarassistent annika.freden@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gastaldi, Lisa Forskare, biträdande lisa.gastaldi@gu.se
Gatua, Josephine Postdoktor josephine.gakii@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 149

Visar 1 - 10 av 3394

2018

How information about hazardous fluorinated substances increases willingness-to-pay for alternative outdoor garments: A Swedish survey experiment
H. Holmquist, Sverker C. Jagers, S. Matti, M. Svanström, G. M. Peters
Journal of Cleaner Production, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does transition to parenthood affect gender traits? The Effect of Pregnancy on Perceived Female and Male Traits.
Elin Naurin, Elias Markstedt, Dietlind Stolle, Helen Elden, Verena Sengpiel et al.
the 114th American Political Science Association Annual Meeting & Exhibition, Boston August 30 – September 2, 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Invitation Timing and Participation Rates in Online Panels: Findings From Two Survey Experiments
Elina Lindgren, Elias Markstedt, Johan Martinsson, Maria Andreasson
Social science computer review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Lost in Translation - How Differences in Word Intensity Affect Citizens' Satisfaction with the Workings of Democracy across Countries
Stefan Dahlberg, Sofia Axelsson, Magnus Sahlgren, Jonas Linde
Annual Meeting & Exhibition of the American Political Science Association (APSA), 30 augusti - 2 september 2018, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Family policies and child wellbeing
Helena Olofsdotter Stensöta, Daniel Engster
Handbook of Family Policy / Edited by Guðný Björk Eydal, Tine Rostgaard, Edward Elgar, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Mayors and Corruption in Spain: Same Rules, Different Outcomes
Salvador Parrado, Carl Dahlström, Victor Lapuente
South European Society and Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digital demokrati? Partierna i en ny tid
Ulf Bjereld, Sofie Blombäck, Marie Demker, Linn Sandberg
Stockholm, Atlas förlag, Bok 2018
Bok

1968. När allt började
Ulf Bjereld, Marie Demker
Stockholm, Hjalmarson & Högberg, Bok 2018
Bok

Visar 1 - 10 av 3394

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?