Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Does Deliberative Education Increase Civic Competence? Results From a Field Experiment
Klas Andersson, Joakim Ekman, Mikael J Persson, Pär Zetterberg
Paper presented at the 76th annual Midwest Political Science Association MPSA conference, April 5-8, 2018, Chicago, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The limits of democracy in tackling climate change
Marina Povitkina
Environmental Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does extreme political ideology predict conspiracy beliefs, economic evaluations and political trust? Evidence from Sweden
A. Krouwel, Y. Kutiyski, J. W. van Prooijena, Johan Martinsson, Elias Markstedt
Journal of Social and Political Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Re-thinking FATF: an experimentalist interpretation of the Financial Action Task Force
Mark T. Nance
Crime, Law and Social Change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The regime that FATF built: an introduction to the Financial Action Task Force
Mark T. Nance
Crime, Law and Social Change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Uppgifter om en knivattack” Allmänhetens förståelse av journalistiska osäkerhetsmarkörer under ett terrorattentat
Jacob Sohlberg, Bengt Johansson, Peter Esaiasson
Johansson B. & Truedson L. (red) "Allt tyder på ett terrordåd" - Stockholmsattentatet i medier och opinion, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The early modern origins of contemporary European tax outcomes
Michelle D'Arcy, Marina Nistotskaya
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is Women’s Political Representation Beneficial to Women’s Interests in Autocracies? Theory and Evidence from Post-Soviet Russia
Marina Nistotskaya, Helena Olofsdotter Stensöta
Stensöta H., Wängnerud L. (eds) Gender and Corruption. Political Corruption and Governance., Cham, Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Reconsidering the partner effect on voting
Moa Frödin Gruneau
Electoral Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 141

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1113 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Akinyemi, Benjamin Forskare bitr 031-786 3748 benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor, biträdande 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare bitr 031-786 6891 dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Ben Brahim, Nesrine Forskare bitr nesrine.ben.brahim@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 5077 elin.bergman@gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare bitr christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor, biträdande 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Postdoktor 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carlitz, Ruth Postdoktor ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand love.christensen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 1781 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor, Viceprefekt 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Dahlum, Sirianne Forskare sirianne.dahlum@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personalhandläggare christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor 031-786 4686 goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1189 chrissie.evling@gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Studieadministratör carl-magnus.forsudd@gu.se
Fredén, Annika Forskarassistent annika.freden@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 1117 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gatua, Josephine Forskare bitr josephine.gakii@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se
Grimes, Marcia Universitetslektor 031-786 4138 marcia.grimes@pol.gu.se
Harring, Niklas Forskarassistent 031-786 1223 niklas.harring@pol.gu.se
Hartmann, Felix Doktorand 031-786 1117 felix.hartmann@gu.se
Hazell, Kersti Forskare bitr kersti.hazell@gu.se

Visar 1 - 50 av 141

Visar 1 - 10 av 3283

2018

Does Deliberative Education Increase Civic Competence? Results From a Field Experiment
Klas Andersson, Joakim Ekman, Mikael J Persson, Pär Zetterberg
Paper presented at the 76th annual Midwest Political Science Association MPSA conference, April 5-8, 2018, Chicago, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The limits of democracy in tackling climate change
Marina Povitkina
Environmental Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Does extreme political ideology predict conspiracy beliefs, economic evaluations and political trust? Evidence from Sweden
A. Krouwel, Y. Kutiyski, J. W. van Prooijena, Johan Martinsson, Elias Markstedt
Journal of Social and Political Psychology, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Re-thinking FATF: an experimentalist interpretation of the Financial Action Task Force
Mark T. Nance
Crime, Law and Social Change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The regime that FATF built: an introduction to the Financial Action Task Force
Mark T. Nance
Crime, Law and Social Change, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

"Uppgifter om en knivattack” Allmänhetens förståelse av journalistiska osäkerhetsmarkörer under ett terrorattentat
Jacob Sohlberg, Bengt Johansson, Peter Esaiasson
Johansson B. & Truedson L. (red) "Allt tyder på ett terrordåd" - Stockholmsattentatet i medier och opinion, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

The early modern origins of contemporary European tax outcomes
Michelle D'Arcy, Marina Nistotskaya
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is Women’s Political Representation Beneficial to Women’s Interests in Autocracies? Theory and Evidence from Post-Soviet Russia
Marina Nistotskaya, Helena Olofsdotter Stensöta
Stensöta H., Wängnerud L. (eds) Gender and Corruption. Political Corruption and Governance., Cham, Palgrave MacMillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Reconsidering the partner effect on voting
Moa Frödin Gruneau
Electoral Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3283

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?