Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Citizens' Trust in the EU as a Political System
Linda Berg
Trust in the European Union in Challenging Times. Interdisciplinary European Studies, Cham, Switzerland, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Can you deliver a baby and vote? The effect of the first stages of parenthood on voter turnout
Yosef Bhatti, Kasper M. Hansen, Elin Naurin, Dietlind Stolle, Hanna Wass
Journal of Elections, Public Opinion and Parties, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Complex Relationship between Police Corruption and Sex Trafficking in Origin Countries
Sofia Jonsson
Journal of Human Trafficking, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exclusion or interests? Why females in elected office reduce petty and grand corruption
Monika Bauhr, Nicholas Charron, Lena Wängnerud
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why expect a link between gender and corruption?
Helena Stensöta, Lena Wängnerud
Gender and corruption. Historical roots and new avenues for research., Palgrave, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Gender and corruption in Mexico: Building a theory of conditioned causality.
Marcia Grimes, Lena Wängnerud
Gender and corruption. Historical roots and new avenues for research., Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Gender aspects of government auditing.
Mattias Agerberg, Maria Gustavson, Aksel Sundström, Lena Wängnerud
Gender and corruption. Historical roots and new avenues for research., Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Young deputies in the European Parliament: A starkly underrepresented age group
Daniel Stockemer, Aksel Sundström
Acta Politica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The effect of media sexism on women's political ambition: evidence from a worldwide study.
Amanda Haraldsson, Lena Wängnerud
Feminist Media Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

En ny gryning för försvaret? Svensk försvarspolitik i opinonsmässig medvind
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders; Lindgren, Elina & Maria Oskarsson (red) 2018: Sprickor i fasaden. Göteborgs universitet: SOM-institutet, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 140

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Akinyemi, Benjamin Forskare, biträdande benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor, biträdande 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande 031-786 6891 dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Ben Brahim, Nesrine Forskare, biträdande 031-786 3438 nesrine.ben.brahim@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 5077 elin.bergman@gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor, biträdande 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carlitz, Ruth Postdoktor ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor, Studierektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3686 love.christensen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Dahlum, Sirianne Forskare sirianne.dahlum@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1189 chrissie.evling@gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Fredén, Annika Forskarassistent annika.freden@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gatua, Josephine Postdoktor josephine.gakii@gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se
Grimes, Marcia Universitetslektor 031-786 4138 marcia.grimes@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 140

Visar 1 - 10 av 3336

2018

Citizens' Trust in the EU as a Political System
Linda Berg
Trust in the European Union in Challenging Times. Interdisciplinary European Studies, Cham, Switzerland, Palgrave Macmillan, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Can you deliver a baby and vote? The effect of the first stages of parenthood on voter turnout
Yosef Bhatti, Kasper M. Hansen, Elin Naurin, Dietlind Stolle, Hanna Wass
Journal of Elections, Public Opinion and Parties, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Complex Relationship between Police Corruption and Sex Trafficking in Origin Countries
Sofia Jonsson
Journal of Human Trafficking, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exclusion or interests? Why females in elected office reduce petty and grand corruption
Monika Bauhr, Nicholas Charron, Lena Wängnerud
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why expect a link between gender and corruption?
Helena Stensöta, Lena Wängnerud
Gender and corruption. Historical roots and new avenues for research., Palgrave, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Gender and corruption in Mexico: Building a theory of conditioned causality.
Marcia Grimes, Lena Wängnerud
Gender and corruption. Historical roots and new avenues for research., Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Gender aspects of government auditing.
Mattias Agerberg, Maria Gustavson, Aksel Sundström, Lena Wängnerud
Gender and corruption. Historical roots and new avenues for research., Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Young deputies in the European Parliament: A starkly underrepresented age group
Daniel Stockemer, Aksel Sundström
Acta Politica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The effect of media sexism on women's political ambition: evidence from a worldwide study.
Amanda Haraldsson, Lena Wängnerud
Feminist Media Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

En ny gryning för försvaret? Svensk försvarspolitik i opinonsmässig medvind
Joakim Berndtsson, Ulf Bjereld, Karl Ydén
Andersson, Ulrika; Carlander, Anders; Lindgren, Elina & Maria Oskarsson (red) 2018: Sprickor i fasaden. Göteborgs universitet: SOM-institutet, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 3336

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?