Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Corruption Talk: Mapping the Word Corruption in Online Text Data Across the World
Sofia Axelsson, Stefan Dahlberg, Sören Holmberg
General Conference of the European Consortium for Political Research (ECPR). 22-25 August, Hamburg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Vad innebär det att vara feminist i Sveriges riksdag?
Helena Olofsdotter Stensöta, David Karlsson
David Karlsson (red) Folkets främsat företrädare, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Social representation i riksdagen
David Karlsson, Lena Wängnerud
David Karlsson (red) Folkets främsta företrädare, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Les dilemmes de l'Europe Nordique
Jonas Hinnfors, Yohann Aucante
La Vie des idées, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Authoritarian Institutions and Women’s Rights
Daniela Donno, Anne-Kathrin Kreft
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stor välfärdsreform kan rädda Socialdemokraternas själ
Jonas Hinnfors
Dagens Nyheter Debatt, Artikel i dagstidning 2018
Artikel i dagstidning

Socialdemokraterna är i kris
Jonas Hinnfors, Daniel Suhonen
Borås Tidning Debatt, Artikel i dagstidning 2018
Artikel i dagstidning

Här är ödesfrågan för socialdemokratin
Jonas Hinnfors
Liberal Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 151

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor, biträdande 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande 031-786 6891 dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Ben Brahim, Nesrine Forskare, biträdande 031-786 3438 nesrine.ben.brahim@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 5077 elin.bergman@gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor, biträdande 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carelli, Daniel Forskare, biträdande 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Carlitz, Ruth Forskare ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor, Studierektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3686 love.christensen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare bitr 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Universitetslektor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Evling, Chrissie Studievägledare 031-786 1189 chrissie.evling@gu.se
Falk, Elisabeth Forskare, biträdande elisabeth.falk@gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Fredén, Annika Forskarassistent annika.freden@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gastaldi, Lisa Forskare, biträdande lisa.gastaldi@gu.se
Gatua, Josephine Postdoktor josephine.gakii@gu.se

Visar 1 - 50 av 151

Visar 1 - 10 av 3371

2018

Corruption Talk: Mapping the Word Corruption in Online Text Data Across the World
Sofia Axelsson, Stefan Dahlberg, Sören Holmberg
General Conference of the European Consortium for Political Research (ECPR). 22-25 August, Hamburg. , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Vad innebär det att vara feminist i Sveriges riksdag?
Helena Olofsdotter Stensöta, David Karlsson
David Karlsson (red) Folkets främsat företrädare, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Social representation i riksdagen
David Karlsson, Lena Wängnerud
David Karlsson (red) Folkets främsta företrädare, Göteborg, Göteborgs universitet, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Les dilemmes de l'Europe Nordique
Jonas Hinnfors, Yohann Aucante
La Vie des idées, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Authoritarian Institutions and Women’s Rights
Daniela Donno, Anne-Kathrin Kreft
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Stor välfärdsreform kan rädda Socialdemokraternas själ
Jonas Hinnfors
Dagens Nyheter Debatt, Artikel i dagstidning 2018
Artikel i dagstidning

Socialdemokraterna är i kris
Jonas Hinnfors, Daniel Suhonen
Borås Tidning Debatt, Artikel i dagstidning 2018
Artikel i dagstidning

Här är ödesfrågan för socialdemokratin
Jonas Hinnfors
Liberal Debatt, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 10 av 3371

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?