Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Generalization of Classic Question Order Effects Across Cultures
T. H. Stark, H. Silber, J. A. Krosnick, A. G. Blom, M. Aoyagi et al.
Sociological Methods & Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contextual explanations of radical right-wing party support in Sweden: a multilevel analysis
J. Rydgren, Maria Tyrberg
European Societies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The prudent entrepreneurs: women and public sector innovation
Victor Lapuente, K. Suzuki
Journal of European Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nudges against pandemics: Sweden's COVID-19 containment strategy in perspective
Jon Pierre
Policy and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dealignment, realignment and generational differences in The Netherlands
W. van der Brug, Roderik Rekker
West European Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Electoral Choices of Voters with Coalition‐Straddling Consideration Sets
Jacob Sohlberg, Annika Fredén
Social Science Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In God we Trust? Identity, Institutions and International Solidarity in Europe
Monika Bauhr, Nicholas Charron
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Did It Really Happen? How the Public Interprets Journalistic Disclaimers
Jacob Sohlberg, Bengt Johansson, Peter Esaiasson
Journalism & Mass Communication Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 165

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Ahlbom, Jakob Forskare, biträdande 031-786 4075 jakob.ahlbom@gu.se
Ahsan Jansson, Cecilia Datasamordnare cecilia.ahsan@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alizada, Nazifa Programsamordnare 031-786 3043 nazifa.alizada@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andrade Good God, Ana Flavia Forskare, biträdande ana.andrade@gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Attebo, Birgitta Forskare, biträdande birgitta.attebo@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor, Studierektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Björnberg, Sebastian Forskare, biträdande sebastian.bjornberg@gu.se
Boese, Vanessa Alexandra Forskare vanessa.boese@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carelli, Daniel Doktorand 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Carlsson Jagers, Sverker Professor 031-786 1230 sverker.jagers@pol.gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
Comoli, Beatrice Stefania Forskare, biträdande beatrice.comoli@gu.se
Cornell, Agnes Universitetslektor 031-786 2359 agnes.cornell@pol.gu.se
Coster, Aaron Forskare, biträdande aaron.coster@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Dalli, Cem Mert Databasansvarig 031-786 4447 cem.mert.dalli@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Deresiewicz, Anne-Marie Forskningsadministratör 031-786 2792 anne-marie.deresiewicz@gu.se
Drapalova, Eliska Postdoktor eliska.drapalova@gu.se
Duus-Otterström, Göran Professor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Evertsson, Kajsa Studieadministratör 031-786 4729 kajsa.evertsson@gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Forsberg, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.forsberg@gu.se

Visar 1 - 50 av 165

Visar 1 - 10 av 3856

2020

Generalization of Classic Question Order Effects Across Cultures
T. H. Stark, H. Silber, J. A. Krosnick, A. G. Blom, M. Aoyagi et al.
Sociological Methods & Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Contextual explanations of radical right-wing party support in Sweden: a multilevel analysis
J. Rydgren, Maria Tyrberg
European Societies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The prudent entrepreneurs: women and public sector innovation
Victor Lapuente, K. Suzuki
Journal of European Public Policy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nudges against pandemics: Sweden's COVID-19 containment strategy in perspective
Jon Pierre
Policy and Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Dealignment, realignment and generational differences in The Netherlands
W. van der Brug, Roderik Rekker
West European Politics, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

The Electoral Choices of Voters with Coalition‐Straddling Consideration Sets
Jacob Sohlberg, Annika Fredén
Social Science Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

In God we Trust? Identity, Institutions and International Solidarity in Europe
Monika Bauhr, Nicholas Charron
Journal of Common Market Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Did It Really Happen? How the Public Interprets Journalistic Disclaimers
Jacob Sohlberg, Bengt Johansson, Peter Esaiasson
Journalism & Mass Communication Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3856

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?