Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 411 23 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar cirka 145 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, Europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

State of the world 2018: democracy facing global challenges
Anna Lührmann, Sandra Grahn, Richard Morgan, Shreeya Pillai, Staffan I Lindberg
Democratization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Societal causes of, and responses to, ocean acidification.
Sverker C. Jagers, Simon Matti, Anne-Sophie Crépin, David Langlet, Jonathan N. Havenhand et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ecological & functional consequences of coastal ocean acidification: perspectives from the Baltic-Skagerrak system
Jonathan N. Havenhand, Helena L. Filipsson, Susa Niiranen, Max Troell, Anne-Sophie Crépin et al.
Ambio, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

När beslutet fattats – en studie av kommuners hantering av skolnedläggningar
Petra Fogelholm, Jenny De Fine Licht, Peter Esaiasson
Göteborg, Förvaltningshögskolan, Göteborgs universitet, Rapport 2019
Rapport

The Swedish European parliament election 2019
Linda Berg, Henrik Oscarsson
Bolin, Niklas, Falasca, Kajsa, Grusell, Marie & Nord, Lars (Eds) Welcome to Euroflections - Leading Academics on the European elections 2019, Sundsvall, Sweden, Demicom, Mid-Sweden University, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Elections Are (Not) Exciting: Need for Cognition and Electoral Behaviour
Jacob Sohlberg
Scandinavian Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Political Ideology and Stigmatizing Attitudes Toward Depression: The Swedish Case
Jesper Löve, Monica Bertilsson, Johan Martinsson, Lena Wängnerud, Gunnel Hensing
International Journal of Health Policy and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why do people pay bribes? A survey experiment with resource users
Aksel Sundström
Social Science Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 147

Namn Titel Telefon E-post
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1232 mattias.agerberg@gu.se
Aggestam, Lisbeth Universitetslektor 031-786 6696 lisbeth.aggestam@gu.se
Ahlbom, Jakob Forskare, biträdande jakob.ahlbom@gu.se
Akinyemi, Benjamin Kommunikatör benjamin.akinyemi@gu.se
Alexander, Amy Universitetslektor 031-786 3946 amy.alexander@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig 031-786 6443 natalia.alvarado@gu.se
Andersson, Dennis Forskare, biträdande dennis.andersson@gu.se
Andersson, Karin Utbildningshandläggare 031-786 1991 karin.andersson@pol.gu.se
Andreasson, Ingrid Studieadministratör 031-786 5542 ingrid.andreasson@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Bauhr, Monika Universitetslektor 031-786 1241 monika.bauhr@pol.gu.se
Ben Brahim, Nesrine Forskare, biträdande nesrine.ben.brahim@gu.se
Bendz, Anna Universitetslektor, Studierektor 031-786 5697 anna.bendz@pol.gu.se
Berg, Linda Universitetslektor 031-786 4062 linda.berg@pol.gu.se
Bergman, Elin Doktorand 031-786 2984 elin.bergman@gu.se
Bjereld, Ulf Professor 031-786 1240 ulf.bjereld@pol.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Björklund, Ola Ekonom 031-786 1930 ola.bjorklund@gu.se
Boräng, Frida Universitetslektor 031-786 2694 frida.borang@pol.gu.se
Broms, Rasmus Forskare 031-786 6627 rasmus.broms@pol.gu.se
Bågenfelt, Susanne Ekonomiadministratör 031-786 6940 susanne.bagenfelt@gu.se
Bågenholm, Andreas Universitetslektor 031-786 5196 andreas.bagenholm@pol.gu.se
Carelli, Daniel Forskare, biträdande 031-786 1225 daniel.carelli@gu.se
Carlitz, Ruth Forskare ruth.carlitz@gu.se
Caspers, Lena Forskningsadministratör 031-786 2792 lena.caspers@gu.se
Charron, Nicholas Universitetslektor 031-786 1235 nicholas.charron@pol.gu.se
Christensen, Love Doktorand 031-786 3086 love.christensen@gu.se
Cornell, Agnes Universitetslektor agnes.cornell@pol.gu.se
D. Hjorthen, Fredrik Forskare fredrik.dybfest.hjorthen@gu.se
Dahlberg, Stefan Universitetslektor 031-786 4686 stefan.dahlberg@pol.gu.se
Dahlström, Carl Professor 031-786 5995 carl.dahlstrom@pol.gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand 031-786 1117 stephen.dawson@gu.se
de Flon, Christin Personaladministratör 031-786 3928 christin.de.flon@gu.se
Demker, Marie Professor 031-786 1242 marie.demker@gu.se
Dieleman, Ruben Forskare, biträdande 031-786 4028 ruben.dieleman@gu.se
Duus-Otterström, Göran Professor goran.duus-otterstrom@pol.gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Edgell, Amanda Forskare amanda.edgell@gu.se
Ekengren, Ann-Marie Professor, Proprefekt 031-786 5197 ann-marie.ekengren@pol.gu.se
Ekengren Oscarsson, Henrik Professor 031-786 4666 henrik.oscarsson@pol.gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Falkemark, Gunnar Professor emeritus gunnar.falkemark@pol.gu.se
Forssén, Adriana Studieadministratör adriana.forssen@gu.se
Fredén, Annika Forskarassistent annika.freden@gu.se
Friberg-Fernros, Henrik Universitetslektor 031-786 1231 henrik.friberg-fernros@pol.gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 2984 moa.frodin.gruneau@gu.se
Fällgren, Caroline Studieadministratör 031-786 6997 caroline.fallgren@gu.se
Gastaldi, Lisa Forskare, biträdande lisa.gastaldi@gu.se

Visar 1 - 50 av 147

Visar 1 - 10 av 3609

2019

State of the world 2018: democracy facing global challenges
Anna Lührmann, Sandra Grahn, Richard Morgan, Shreeya Pillai, Staffan I Lindberg
Democratization, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Societal causes of, and responses to, ocean acidification.
Sverker C. Jagers, Simon Matti, Anne-Sophie Crépin, David Langlet, Jonathan N. Havenhand et al.
Ambio, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ecological & functional consequences of coastal ocean acidification: perspectives from the Baltic-Skagerrak system
Jonathan N. Havenhand, Helena L. Filipsson, Susa Niiranen, Max Troell, Anne-Sophie Crépin et al.
Ambio, Forskningsöversiktsartikel 2019
Forskningsöversiktsartikel

När beslutet fattats – en studie av kommuners hantering av skolnedläggningar
Petra Fogelholm, Jenny De Fine Licht, Peter Esaiasson
Göteborg, Förvaltningshögskolan, Göteborgs universitet, Rapport 2019
Rapport

The Swedish European parliament election 2019
Linda Berg, Henrik Oscarsson
Bolin, Niklas, Falasca, Kajsa, Grusell, Marie & Nord, Lars (Eds) Welcome to Euroflections - Leading Academics on the European elections 2019, Sundsvall, Sweden, Demicom, Mid-Sweden University, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Elections Are (Not) Exciting: Need for Cognition and Electoral Behaviour
Jacob Sohlberg
Scandinavian Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Political Ideology and Stigmatizing Attitudes Toward Depression: The Swedish Case
Jesper Löve, Monica Bertilsson, Johan Martinsson, Lena Wängnerud, Gunnel Hensing
International Journal of Health Policy and Management, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Why do people pay bribes? A survey experiment with resource users
Aksel Sundström
Social Science Quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3609

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?