Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Riksdagsval 2018

Här har vi sammanställt en lista med forskare som arbetar med frågor som handlar om val, opinion och demokrati ur lite olika perspektiv.

Opinionsbildning, väljarbeteende, valdeltagande

Opinionsbildning, väljarbeteende, jämförelser i opinion över tid, valdemokratins aktörer (medier, partier, kandidater, förtroendevalda och väljare)
Henrik Oscarsson, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 4666, 070–889 9943, e-post: henrik.oscarsson@gu.se, Twitter: @HenrikOscarsson

Politiska attityder, individers politiska beteende
Johan Martinsson, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 5148, 070–466 0435, e-post: johan.martinsson@pol.gu.se, Twitter: @polsciJohMar

Klassröstning, klass, kön, etnicitet
Maria Oskarson, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 4687, e-post: maria.oskarson@pol.gu.se

Unga väljare
Mikael Persson, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 1845, e-post: mikael.persson@pol.gu.se

Kopplingen utbildning och politiskt engagemang
Mikael Persson, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 1845, e-post: mikael.persson@pol.gu.se

Politiska opinioner, demokrati, val
Mikael Gilljam, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1221, 073–422 0575, e-post: mikael.gilljam@pol.gu.se

Opinionsbildning och väljarbeteende
Sören Holmberg, senior professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1227, e-post: soren.holmberg@pol.gu.se

Plånboksröstning, ekonomisk röstning
Johan Martinsson, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 5148, 070–466 0435, e-post: johan.martinsson@pol.gu.se, Twitter: @polsciJohMar

Politiskt deltagande, både valdeltagande och deltagande utöver val
Maria Solevid, universitetslektor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1844, e-post: maria.solevid@pol.gu.se, Twitter: @MariaSolevid

Förtidsröstning och valdeltagande
Stefan Dahlberg, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 1781, 070–363 8658, e-post: stefan.dahlberg@pol.gu.se

Könsskillnader i väljarstöd för invandringskritiska partier
Andrej Kokkonen, filosofie doktor i statsvetenskap, telefon: 031–786 5938, e-post: andrej.kokkonen@pol.gu.se

Valkompasser
Johan Martinsson, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 5148, 070–466 0435, e-post: johan.martinsson@pol.gu.se, Twitter: @polsciJohMar

Utlandsröster

Maria Solevid, universitetslektor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1844, e-post: maria.solevid@pol.gu.se, Twitter: @MariaSolevid

Demokrati och representation

Demokrati
Peter Esaiasson, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1222, 073–352 3612, e-post: peter.esaisson@pol.gu.se

Demokrati, politisk opinion, val
Mikael Gilljam, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1221, 073–422 0575, e-post: mikael.gilljam@pol.gu.se

Representativ demokrati, kvinnors politiska inflytande
Lena Wängnerud, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1868, e-post: lena.wangnerud@pol.gu.se

Representativ demokrati, demokratisk legitimitet, politiska partier och väljarbeteende, valdeltagande
Stefan Dahlberg, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 1781, 070–363 8658, e-post: stefan.dahlberg@pol.gu.se

Karriärambitioner hos svenska riksdagsledamöter
Patrik Öhberg, postdoktor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1537, 070–730 3457, e-post: patrik.ohberg@pol.gu.se, Twitter: @polgu

Kvinnor i politiken

Kvinnors politiska inflytande och jämställdhet
Lena Wängnerud, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1868, e-post: lena.wangnerud@pol.gu.se

Kvinnors politiska representation
Aksel Sundström, forskare i statsvetenskap, telefon: 031–786 1607, e-post: aksel.sundstrom@pol.gu.se

Skillnader mellan kvinnors och mäns politiska fokus
Helena Stensöta Olofsdotter, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 1317, e-post: helena.stensota@pol.gu.se

Kvinnors och mäns villkor i politik och förvaltning
Birgitta Niklasson, universitetslektor i statsvetenskap, telefon: 031–786 5844, e-post: birgitta.niklasson@pol.gu.se

Migration- och integrationspolitik

Svensk invandringspolitik
Carl Dahlström, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 5995, 070–928 1046, e-post: carl.dahlstrom@pol.gu.se

Arbetsmarknadens påverkan på invandringspolitiken
Frida Boräng, biträdande universitetslektor i statsvetenskap, telefon: 031–786 2694, e-post: frida.borang@pol.gu.se

Kommunalpolitik

Allmänt och specifikt Västsverige
Folke Johansson, professor emeritus i statsvetenskap, telefon: 031–786 1237, e-post: folke.johansson@pol.gu.se

Rättvisa, politik och individens ansvar, straff

Göran Duus-Otterström, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 4686, e-post: goran.duus-otterström@pol.gu.se

Miljöpolitik

Demokrati och hållbar utveckling, miljöopinion, internationell miljöpolitik, klimatpolitik
Sverker C. Jagers, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1230, 073–259 4369 e-post: sverker.jagers@pol.gu.se

Attityder till miljöfrågor och miljöpolitik, samt väljarbeteende
Johan Martinsson, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 5148, 070–466 0435, e-post: johan.martinsson@pol.gu.se, Twitter: @polsciJohMar

Klimatetik: Rättvisa, politik, och individens ansvar
Göran Duus-Otterström, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 4686, e-post: goran.duus-otterstrom@pol.gu.se

Miljöpolitik, miljöopinion, klimatopinion, attityder till miljöpolitiska styrmedel
Niklas Harring, forskare i statsvetenskap, telefon: 031–786 1223, e-post: niklas.harring@pol.gu.se

Skolpolitik

Utbildning och politiskt deltagande/engagemang
Mikael Persson, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 1845, e-post: mikael.persson@pol.gu.se

Socialförsäkringar

Valfrihetsreformer inom välfärden
Anna Bendz, universitetslektor i statsvetenskap, telefon: 031–786 5697, 073–356 5555, e-post: anna.bendz@pol.gu.se

Trängselskatten i Göteborg

Johan Martinsson, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 5148, 070–466 0435, e-post: johan.martinsson@pol.gu.se, Twitter: @polsciJohMar

Utrikes- och säkerhetspolitik

Svensk utrikes- och säkerhetspolitik, konflikten i Mellanöstern
Ulf Bjereld, professor i statsvetenskap, 070–230 4603, e-post: ulf.bjereld@pol.gu.se, Twitter: @UlfBjereld

Utrikes- och säkerhetspolitik, europeisk integration
Rutger Lindahl, professor emeritus i statsvetenskap, telefon: 031¬–786 1245, e-post: rutger.lindahl@pol.gu.se

Svensk utrikespolitik och internationell politik
Ann-Marie Ekengren, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 5197, e-post: ann-marie.ekengren@pol.gu.se

Internationell politik, diplomati, EU
Lisbeth Aggestam, universitetslektor i statsvetenskap, telefon: 031–786 6696, e-post: lisbeth.aggestam@pol.gu.se, Twitter:@LisbethAggestam

Diplomati och genus
Ann Towns, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1153, e-post: ann.towns@gu.se

Svenska partier och partipolitik

Allmänt
Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap, telefon: 070–993 1976, e-post: jonas.hinnfors@pol.gu.se, Twitter: @JonasHinnfors

Ulf Bjereld, professor i statsvetenskap, telefon: 070–230 4603, e-post: ulf.bjereld@pol.gu.se, Twitter: @UlfBjereld

Maria Oskarson, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 4687, e-post: maria.oskarson@pol.gu.se

Socialdemokraterna
Jonas Hinnfors, professor i statsvetenskap, telefon: 070¬–993 1976, e-post: jonas.hinnfors@pol.gu.se, Twitter: @JonasHinnfors

Invandringskritiska partier
Carl Dahlström, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 5995, 070–928 1046, e-post: carl.dahlstrom@pol.gu.se

Andrej Kokkonen, fil dr i statsvetenskap, telefon: 031–786 5938, e-post: andrej.kokkonen@pol.gu.se

Stefan Dahlberg, docent i statsvetenskap, telefon: 031–786 1781, 070–363 8658, e-post: stefan.dahlberg@pol.gu.se

Lokala småpartier
Folke Johansson, professor emeritus i statsvetenskap, telefon: 031–786 1237, 070–584 3012, e-post: folke.johansson@pol.gu.se

Skillnaden mellan olika partier, omvandlat i siffror och diagram
Anders Sundell, postdoktor i statsvetenskap, telefon: 031–786 6359, 073–246 7996, e-post: anders.sundell@pol.gu.se, Twitter:@AndersSundell

Vågmästarroll

Peter Esaiasson, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1222, 073–352 3612, e-post: peter.esaisson@pol.gu.se

Lobbyism

Frida Boräng, biträdande universitetslektor i statsvetenskap, telefon: 031–786 2694, e-post: frida.borang@pol.gu.se

Vallöften, håller partierna det de lovar?

Elin Naurin, universitetslektor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1243, e-post: elin.naurin@pol.gu.se

Svenska valkampanjer, historiskt 

Peter Esaiasson, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1222, 073–352 3612, e-post: peter.esaisson@pol.gu.se

 

 

Valforskningsprogrammet

Varför röstar vi som vi gör, och varför blir valresultaten som de blir? Det har Svenska Valforskningsprogrammet studerat sedan 1950-talet.

Välkommen att besöka deras hemsida

 

Håller politikerna vad de lovar?

Elin Naurin, docent i statsvetenskap, har forskat på om politikernas löften är valfläsk eller om de faktiskt uppfylls.

Vilka frågor är viktigast för svenskarna inför höstens valrörelse?

Johan Martinsson, föreståndare för SOM-institutet, förklarar.

Ett lyckligt äktenskap?

Dra & släpp för att skapa din egen regering

Mätningarnas mätning

Hur skulle Sverige rösta om det var val idag?

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2018-07-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?