Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Val till Europaparlamentet 2019

Den 26 maj 2019 är det så kallat EU-val. Då väljer invånarna i EU-länderna vilka som ska representera dem i Europaparlamentet. Här har vi samlat forskare som är experter på olika områden. De är knutna till statsvetenskapliga institutionen och Centrum för Europaforskning vid Göteborgs universitet.

Europaparlamentsval

Linda Berg är doktor i statsvetenskap och föreståndare för Centrum för Europaforskning (CERGU). Hon forskar om röstningsbeteende i Europaparlamentsval, europeisk integration och identifikation, samt medborgarattityder till EU och politiskt förtroende. Hon är också delansvarig för Europaparlamentsvalundersökningen 2019.
Linda Berg, telefon: 031–786 4062, 0739-31 59 15, e-post: linda.berg@pol.gu.se, Twitter: @lindaberg73

Henrik Ekengren Oscarsson är professor i statsvetenskap och ledare för det svenska Valforskningsprogrammet. Han är delansvarig för Europaparlamentsvalsundersökningen 2019. Henrik Ekengren Oscarsson, telefon: 031–786 4666, 0708-89 99 43, e-post: henrik.oscarsson@pol.gu.se, Twitter: @HenrikOscarsson

Maria Solevid är doktor i statsvetenskap och forskar bland annat om politiskt deltagande, inklusive valdeltagande i val till olika nivåer.
Maria Solevid, telefon: 031-786 1844, e-post: maria.solevid@pol.gu.se

Valkampanjer och valkommunikation

Orla Vigsø är professor i medie- och kommunikationsvetenskap. Han forskar om valkampanjer och valkommunikation och ska i ett stort europeiskt projekt analysera valaffischer och filmer inför EU-valet 2019. Orla Vigsø, telefon: 0734-23 30 98, e-post: orla.vigso@jmg.gu.se

EU:s institutioner, särskilt domstolen och ministerrådet

Markus Johansson är doktor i statsvetenskap. Han har skrivit en avhandling som handlar om förhandlingar i EU:s ministerråd. Han forskar också om beslutsfattande i EU:s ministerråd, europeisk integration, EU-politik, EU:s institutioner, EU:s gemensamma utrikespolitik samt kollektivt handlande. Markus Johansson, telefon: 031-786 1200, e-post: markus.johansson@pol.gu.se

Olof Larsson är doktor i statsvetenskap och forskar bland annat om EU-domstolen - om lagar och beslut, vad EU får göra och hur EU får göra det. För närvarande är Olof involverad i ett projekt som studerar hur domare tillsätts i just EU-domstolen. Olof Larsson, telefon: 031–786 5938, e-post: olof.g.larsson@gu.se

Daniel Naurin är professor i statsvetenskap. Hans nuvarande forskningsprojekt handlar om internationella domstolars legitimitet, beslutsfattande i EU-domstolen, nätverkande och förhandlingar i EU:s ministerråd, effekter av öppenhet och transparens för beslutsfattande och legitimitet, lobbying och framing i Sverige och Europa.
Daniel Naurin, telefon: 0767-67 50 09, e-post: daniel.naurin@pol.gu.se

Anna Wallerman är doktor i juridik och expert på frågor om civilprocess och EU-rätt. Hon forskar om domstolsväsendets betydelse för samhällsutvecklingen, särskilt i förhållande till den politiska makten. Hennes nuvarande forskningsprojekt handlar dels om relationen mellan nationella domstolar och EU-domstolen, dels om domstolarnas betydelse för rättsutvecklingen såväl i Sverige och Skandinavien som inom EU. Anna Wallerman, telefon: 031-786 6342, e-post: anna.wallerman@law.gu.se

Allison Östlund, doktor i juridik, forskar om EU-rätt och förvaltningsprocessrätt. Hennes forskningsområden handlar om EU-domstolens förhandsavgöranden och EU-medlemsstaternas handlingsutrymme att reglera domstolsförfaranden. Allison Östlund, telefon: 031-786 5921, e-post: allison.ostlund@spa.gu.se

EU:s utrikes- och säkerhetspolitik

Lisbeth Aggestam är docent i statsvetenskap. Hennes forskningsområden är internationella relationer och ledarskap i EU:s utrikespolitik. Lisbeth Aggestam, telefon: 031–786 6696, e-post: lisbeth.aggestam@gu.se

Adrian Hyde-Price är professor i statsvetenskap. Han forskar om europeisk utrikes- och säkerhetspolitik och brittisk och tysk politik. Adrian Hyde-Price, telefon: 031-786 6145, e-post: adrian.hyde-price@gu.se

Markus Johansson är doktor i statsvetenskap. Han forskar om beslutsfattande i EU:s ministerråd, europeisk integration, EU-politik, EU:s institutioner, EU:s gemensamma utrikespolitik samt kollektivt handlande. Markus Johansson, telefon: 031-786 1200, e-post: markus.johansson@pol.gu.se

Ann-Kristin Jonasson är doktor i statsvetenskap och forskar om EU:s demokratifrämjande i Medelhavsområdet. Ann-Kristin Jonasson, telefon: 031–786 6694, e-post: ann-kristin.jonasson@gu.se

Europeisk integration

Linda Berg är doktor i statsvetenskap och föreståndare för Centrum för Europaforskning (CERGU). Hon kan förklara hur beslut fattas i EU, hur Sverige och EU är sammanlänkat, och röstningsbeteende i Europaparlamentsval. Linda forskar om europeisk integrationen och identifikation, samt medborgarattityder till EU och politiskt förtroende. Linda Berg, telefon: 031–786 4062, 0739-31 59 15, e-post: linda.berg@pol.gu.se, Twitter: @lindaberg73

Markus Johansson är doktor i statsvetenskap. Han har skrivit en avhandling som handlar om förhandlingar i EU:s ministerråd. Han forskar också om beslutsfattande i EU:s ministerråd, europeisk integration, EU-politik, EU:s institutioner, EU:s gemensamma utrikespolitik samt kollektivt handlande. Markus Johansson, telefon: 031-786 1200, e-post: markus.johansson@pol.gu.se

Olof Larsson är doktor i statsvetenskap och forskar bland annat om europeisk integration ur ett juridiskt perspektiv med fokus på EU-domstolen - om lagar och beslut, vad EU får göra och hur EU får göra det. För närvarande är Olof involverad i ett projekt som studerar hur domare tillsätts i just EU-domstolen. Olof Larsson,
telefon: 031–786 5938, e-post: olof.g.larsson@gu.se

Europeiska partier

Marie Demker är professor i statsvetenskap och forskar om europeisk politik och då särskilt politiska partier, ideologier, nationalism och utrikespolitiskt beslutsfattande. Marie Demker, telefon: 031–786 1242, e-post: marie.demker@pol.gu.se, Twitter: @Vanstrastranden

Niels Markwat är doktorand i statsvetenskap och forskar om radikala högerpopulistiska partier. Niels Markwat, e-post: niels.markwat@gu.se 

Jonathan Polk är docent i statsvetenskap och forskar bland annat om EU-politik, representation och politiska partier. Jonathan Polk, telefon: 031–786 6360, e-post: jonathan.polk@gu.se

EU:s migrationspolitik

Andrea Spehar är docent i statsvetenskap och föreståndare för Centrum för Global migration och forskar om migrations- och jämställdhetspolitik i Europa och på EU-nivå. Andrea Spehar, telefon: 031–786 1192,
e-post: andrea.spehar@pol.gu.se

EU:s miljöpolitik och energi

Niklas Harring är doktor i statsvetenskap och undervisar bland annat om europeisk miljö- och energipolitik. Han forskar främst om miljöopinion, klimatopinion, attityder till miljöpolitiska styrmedel, politisk och social tillit. Niklas Harring, telefon: 031–786 1223, e-post: niklas.harring@pol.gu.se

EU:s regionalpolitik, transporter och ekonomisk politik

Anders Larsson är doktor i ekonomisk geografi och forskar om bland annat om bilindustrin i Europa, regional tillväxt och ekonomisk utveckling. Anders Larsson, telefon: 031-786 1417, e-post: anders.larsson@geography.gu.se

Roman Martin är docent i ekonomisk geografi och forskar om regional utveckling och regionalpolitik i Europa. Roman Martin, telefon: 031-786 4193, e-post: roman.martin@handels.gu.se

Europeisk politik om välfärd och sociala frågor

Vanja Carlsson är doktorand i offentlig förvaltning och forskar om den Europeiska socialfonden och jämställdhetspolitik. Vanja Carlsson, telfon: 031-786 6993, e-post: vanja.carlsson@spa.gu.se

Bengt Larsson är professor i sociologi och forskar om europeiska fackförbund och arbetsmarknadsförhandlingar. Bengt Larsson, telefon: 031-786 4775, bengt.larsson@socav.gu.se

Maria Oskarson är professor i statsvetenskap och forskar om väljarbeteende i Europaval, framförallt inriktat på sociala skiljelinjer och beslutsprocesser för partival. Maria Oskarson, telefon: 031-786 4687, maria.oskarson@pol.gu.se

Andrea Spehar är docent i statsvetenskap och föreståndare för Centrum för Global migration. Hon forskar om migrations- och jämställdhetspolitik i Europa och på EU-nivå. Andrea Spehar, telefon: 031–786 1192, e-post: andrea.spehar@pol.gu.se

Politisk utveckling i olika europeiska länder

Brittisk politik, Brexit

Adrian Hyde-Price, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 6145, e-post: adrian.hyde-price@gu.se

Dansk politik

Orla Vigsø, professor i medie- och kommunikationsvetenskap, telefon: 0734-23 30 98, e-post: orla.vigso@jmg.gu.se

Fransk politik

Marie Demker, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 1242, e-post: marie.demker@pol.gu.se, Twitter: @Vanstrastranden

Kroatien, Slovenien, Västra Balkan

Andrea Spehar, docent i statsvetenskap och föreståndare för Centrum för Global migration. telefon: 031–786 1192, e-post: andrea.spehar@pol.gu.se

Nederländsk politik

Niels Markwat, doktorand i statsvetenskap, e-post: niels.markwat@gu.se

Tysk politik

Adrian Hyde-Price, professor i statsvetenskap, telefon: 031–786 6145, e-post: adrian.hyde-price@gu.se

Anna Lührmann, doktor i statsvetenskap, telefon: 031-786 1191, anna.luhrmann@gu.se

Rysk politik, före detta sovjetstater

Marina Nistotskaya, docent i statsvetenskap, telefon: 031-786 6691, e-post: marina.nistotskaya@gu.se

Ukraina

Marina Povitkina, doktor i statsvetenskap, telefon: 031-786 5059, e-post: marina.povitkina@gu.se

Östeuropeiska stater

Andreas Bågenholm, doktor i statsvetenskap, telefon: 031-786 5196, 0766-18 12 24, e-post: andreas.bagenholm@pol.gu.se

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2018-12-07
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?