Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Election Pledge Rhetoric: Selling Policy With Words
Elina Lindgren, Elin Naurin
International Journal of Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Getting to Sweden: The Origins of High Tax Compliance in the Swedish Tax State
Marina Nistotskaya, Michelle D'Arcy
Steinmo S. (ed.). The Leap of Faith: The Fiscal Foundations of Successful Government in Europe and America, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

“Taking the Pressure: Unpacking the Relation between Norms, Social Hierarchies and Social Pressures on States”
Ann Towns, Bahar Rumelili
European Journal of International Relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender, Power and International Society
Ann Towns
The Globalization of International Society / Tim Dunne & Christian Reus-Smit (ed.), Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

New Community Spaces: Institutionalized Collaboration in the Greater Toronto Area
Allison Bramwell, Jon Pierre
Urban Affairs Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Insider or Outsider? Grand Corruption and Electoral Accountability
Monika Bauhr, Nicholas Charron
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring performance-related pay as an anticorruption tool
Aksel Sundström
Studies in comparative international development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 137

Namn Titel Telefon E-post
Rothstein, Bo Professor bo.rothstein@pol.gu.se
Oleskog Tryggvason, Per Undersökningsledare, bitr per.oleskog.tryggvason@som.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Mechkova, Valeriya Undersökningsledare, bitr valeriya.mechkova@gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Studieadministratör carl-magnus.forsudd@gu.se
Sigman, Rachel Postdoktor rachel.sigman@gu.se
Tyrberg, Maria Doktorand maria.tyrberg@gu.se
Christensen, Love Doktorand love.christensen@gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Suzuki, Kohei Postdoktor kohei.suzuki@gu.se
Carlitz, Ruth Postdoktor ruth.carlitz@gu.se
Kamalaldin, Anmar Forskare bitr anmar.kamalaldin@gu.se
Akinyemi, Benjamin Forskare bitr benjamin.akinyemi@gu.se
Lungu, Laura Forskare bitr laura.lungu@gu.se
Tengs, Elise Forskare bitr elise.tengs@gu.se
Davidovic, Dragana Forskare bitr dragana.davidovic@gu.se
Glynn, Adam Forskare adam.glynn@gu.se
Towns, Ann Universitetslektor ann.towns@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig natalia.alvarado@gu.se
Sundström, Aksel Postdoktor aksel.sundstrom@pol.gu.se
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1113 mattias.agerberg@gu.se
Tannenberg, Marcus Doktorand 031-786 1113 marcus.tannenberg@gu.se
Kreft, Anne-Kathrin Doktorand 031-786 1113 anne-kathrin.kreft@gu.se
Hartmann, Felix Doktorand 031-786 1117 felix.hartmann@gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 1117 moa.frodin.gruneau@gu.se
Sanhueza Petrarca, Constanza Postdoktor 031-786 1121 constanza.sanhueza.petrarca@gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Towns, Ann Universitetslektor 031-786 1153 ann.towns@gu.se
Lilleste, Maria Studieadministratör 031-786 1182 maria.lilleste@pol.gu.se
Lindblad Ivarsson, Britten Studieadministratör 031-786 1184 britten-lindblad.ivarsson@pol.gu.se
Hjorthen, Fredrik D. Forskare 031-786 1187 fredrik.dybfest.hjorthen@gu.se
Turvall, Jan Universitetsadjunkt 031-786 1188 jan.turvall@pol.gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 sara.birgerson@gu.se
Ingelström, Anna-Karin Administrativ chef, inst 031-786 1190 anna-karin.ingelstrom@gu.se
Lührmann, Anna Postdoktor 031-786 1191 anna.luhrmann@gu.se
Spehar, Andrea Universitetslektor 031-786 1192 andrea.spehar@pol.gu.se
Harris, Adam Postdoktor 031-786 1193 adam.harris@gu.se
Nickel, Sebastian Undersökningsledare, bitr 031-786 1193 sebastian.nickel@gu.se
Povitkina, Marina Doktorand 031-786 1194 marina.povitkina@gu.se
Zelano, Karin Doktorand 031-786 1194 karin.zelano@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Falkemark, Gunnar Seniorprofessor, Forskning i politisk teori och policyanalys med särskild inriktning på trafikområde... 031-786 1198 gunnar.falkemark@pol.gu.se
Hedberg, Per Undersökningsledare, bitr 031-786 1199 per.hedberg@pol.gu.se
Johansson, Markus Universitetslektor 031-786 1200 markus.johansson@pol.gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Harring, Niklas Forskarassistent 031-786 1223 niklas.harring@pol.gu.se
Lindberg, Staffan I Professor 031-786 1226 staffan.i.lindberg@pol.gu.se
Holmberg, Sören Seniorprofessor 031-786 1227 soren.holmberg@pol.gu.se
Lundqvist, Lennart J Professor emeritus 031-786 1229 lennart.lundqvist@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 137

Visar 1 - 10 av 3014

2017

Election Pledge Rhetoric: Selling Policy With Words
Elina Lindgren, Elin Naurin
International Journal of Communication, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Getting to Sweden: The Origins of High Tax Compliance in the Swedish Tax State
Marina Nistotskaya, Michelle D'Arcy
Steinmo S. (ed.). The Leap of Faith: The Fiscal Foundations of Successful Government in Europe and America, Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

“Taking the Pressure: Unpacking the Relation between Norms, Social Hierarchies and Social Pressures on States”
Ann Towns, Bahar Rumelili
European Journal of International Relations, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Gender, Power and International Society
Ann Towns
The Globalization of International Society / Tim Dunne & Christian Reus-Smit (ed.), Oxford, Oxford University Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

New Community Spaces: Institutionalized Collaboration in the Greater Toronto Area
Allison Bramwell, Jon Pierre
Urban Affairs Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Insider or Outsider? Grand Corruption and Electoral Accountability
Monika Bauhr, Nicholas Charron
Comparative Political Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Exploring performance-related pay as an anticorruption tool
Aksel Sundström
Studies in comparative international development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3014

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?