Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Priming Europe: Media effects on loyalty, voice and exit in European Parliament elections
H. Giebler, S. Kritzinger, Georgios Xezonakis, S. Banducci
Acta Politica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Learning Economics and Attitudes to Market Solutions to Environmental Problems
Niklas Harring, Peter Davies, Cecilia Lundholm
Education Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electoral infidelity: Why party members cast defecting votes
Jonathan Polk, Ann-Kristin Kölln
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is Putin’s popularity real?
Timothy Frye, Scott Gehlbach, Kyle L. Marquardt, Ora John Reuter
Post-Soviet Affairs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digging into the Pocketbook: Evidence on Economic Voting from Income Registry Data Matched to a Voter Survey
A. J. Healy, Mikael J Persson, E. Snowberg
American Political Science Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Moderata partiledningen gamblar med liberalismen
Jonas Hinnfors
Dagens Nyheter, Debatt, Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Anti-Elite/Establishment Rhetoric and Party Positioning on European Integration.
Jonathan Polk, Jan Rovny
Chinese Political Science Review, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Benefiting from injustice and the common-source problem
Göran Duus-Otterström
Ethical Theory and Moral Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 142

Namn Titel Telefon E-post
Rothstein, Bo Professor bo.rothstein@pol.gu.se
Oleskog Tryggvason, Per Undersökningsledare, bitr per.oleskog.tryggvason@som.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare bitr christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Larsson, Olof Postdoktor olof.g.larsson@gu.se
Mechkova, Valeriya Undersökningsledare, bitr valeriya.mechkova@gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Studieadministratör carl-magnus.forsudd@gu.se
Sigman, Rachel Postdoktor rachel.sigman@gu.se
Christensen, Love Doktorand love.christensen@gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Suzuki, Kohei Postdoktor kohei.suzuki@gu.se
Carlitz, Ruth Postdoktor ruth.carlitz@gu.se
Lungu, Laura Forskare bitr laura.lungu@gu.se
Tengs, Elise Forskare bitr elise.tengs@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Towns, Ann Universitetslektor ann.towns@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig natalia.alvarado@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand stephen.dawson@gu.se
Fredén, Annika Forskare annika.freden@gu.se
Irgil, Ezgi Doktorand ezgi.irgil@gu.se
Dahlum, Sirianne Forskare sirianne.dahlum@gu.se
Morgan, Richard Forskare richard.morgan@gu.se
Maxwell, Laura Forskare bitr laura.maxwell@gu.se
Jöst, Prisca Doktorand prisca.jost@gu.se
Hazell, Kersti Forskare bitr kersti.hazell@gu.se
Lindenfors, Patrik Forskare patrik.lindenfors@gu.se
Kenney, Sara Programsamordnare sara.kenney@gu.se
Kavasoglu, Yaman Berker Doktorand yaman.berker.kavasoglu.2@gu.se
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1113 mattias.agerberg@gu.se
Tannenberg, Marcus Doktorand 031-786 1113 marcus.tannenberg@gu.se
Kreft, Anne-Kathrin Doktorand 031-786 1113 anne-kathrin.kreft@gu.se
Hartmann, Felix Doktorand 031-786 1117 felix.hartmann@gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 1117 moa.frodin.gruneau@gu.se
Sanhueza Petrarca, Constanza Postdoktor 031-786 1121 constanza.sanhueza.petrarca@gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Towns, Ann Universitetslektor 031-786 1153 ann.towns@gu.se
Lilleste, Maria Studieadministratör 031-786 1182 maria.lilleste@pol.gu.se
Lindblad Ivarsson, Britten Studieadministratör 031-786 1184 britten-lindblad.ivarsson@pol.gu.se
Hjorthen, Fredrik D. Forskare 031-786 1187 fredrik.dybfest.hjorthen@gu.se
Turvall, Jan Universitetsadjunkt 031-786 1188 jan.turvall@pol.gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 studentcounselling@pol.gu.se
Ingelström, Anna-Karin Administrativ chef, inst 031-786 1190 anna-karin.ingelstrom@gu.se
Lührmann, Anna Forskare 031-786 1191 anna.luhrmann@gu.se
Spehar, Andrea Universitetslektor 031-786 1192 andrea.spehar@pol.gu.se
Harris, Adam Forskare 031-786 1193 adam.harris@gu.se
Nickel, Sebastian Undersökningsledare, bitr 031-786 1193 sebastian.nickel@gu.se
Povitkina, Marina Doktorand 031-786 1194 marina.povitkina@gu.se
Zelano, Karin Doktorand 031-786 1194 karin.zelano@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Falkemark, Gunnar Seniorprofessor, Forskning i politisk teori och policyanalys med särskild inriktning på trafikområde... 031-786 1198 gunnar.falkemark@pol.gu.se
Hedberg, Per Undersökningsledare, bitr 031-786 1199 per.hedberg@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 142

Visar 1 - 10 av 3141

2017

Learning Economics and Attitudes to Market Solutions to Environmental Problems
Niklas Harring, Peter Davies, Cecilia Lundholm
Education Sciences, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Electoral infidelity: Why party members cast defecting votes
Jonathan Polk, Ann-Kristin Kölln
European Journal of Political Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Is Putin’s popularity real?
Timothy Frye, Scott Gehlbach, Kyle L. Marquardt, Ora John Reuter
Post-Soviet Affairs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Digging into the Pocketbook: Evidence on Economic Voting from Income Registry Data Matched to a Voter Survey
A. J. Healy, Mikael J Persson, E. Snowberg
American Political Science Review, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Moderata partiledningen gamblar med liberalismen
Jonas Hinnfors
Dagens Nyheter, Debatt, Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Anti-Elite/Establishment Rhetoric and Party Positioning on European Integration.
Jonathan Polk, Jan Rovny
Chinese Political Science Review, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Benefiting from injustice and the common-source problem
Göran Duus-Otterström
Ethical Theory and Moral Practice, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

“Gimme Shelter”: The Role of Democracy and Institutional Quality in Disaster Preparedness
Marina Povitkina, Tove Ahlbom Persson
Political research quarterly, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 3141

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?