Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Statsvetenskapliga institutionen

vid Samhällsvetenskapliga fakulteten

Statsvetenskapliga institutionen
Box 711
405 30 Göteborg
Leveransadress: Sprängkullsgatan 19
Besöksadress: Sprängkullsgatan 19, 405 30 Göteborg

Webbplats: www.pol.gu.se
Epost: stats@pol.gu.se

Prefekt: Mikael Gilljam

Om enheten

Statsvetenskapliga institutionen ligger i Campus Haga, mitt i centrala Göteborg. Här arbetar drygt 140 personer.

Vår forskningsprofil fokuserar på väljare och val, opinion och demokrati, bygget av goda politiska institutioner, globaliseringsfrågor och internationell politik, europapolitik, miljöpolitik, korruption samt politiska idéer. Vi anlitas ofta som experter i olika sammanhang och samverkar flitigt med det omgivande samhället.

Vårt utbildningsutbud omfattar omkring 1400 studenter per läsår. Hos oss kan du läsa både fristående kurser och program inom statsvetenskap, europakunskap och samhällsstyrning i ett globalt perspektiv. Vi utbildar blivande lärare i samhällskunskap och medverkar på en rad andra utbildningsprogram vid Göteborgs universitet.

 

Mer information om vår forskning och vårt utbildningsutbud hittar du på vår hemsida: www.pol.gu.se VÄLKOMMEN!

Senaste publikationer

Determinants of polling accuracy: The effect of opt-in Internet surveys
Jacob Sohlberg, Mikael Gilljam, Johan Martinsson
Journal of Elections, Public Opinion and Parties, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Priming Europe: Media effects on loyalty, voice and exit in European Parliament elections
H. Giebler, S. Kritzinger, Georgios Xezonakis, S. Banducci
Acta Politica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Learning to lead? A role analysis of Germany and the CFSP
Lisbeth Aggestam, Adrian Hyde-Price
UACES 47th Annual Conference. Krakow, Poland: 4-6 september, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"Leadership or leaderless? EU foreign policy in a time of crisis and change"
Lisbeth Aggestam
58th Annual Convention of the International Studies Association (ISA). Baltimore, Maryland, USA: 22-25 February , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Leadership roles and institutional change in EU foreign policy
Lisbeth Aggestam, Markus Johansson
Paper prepared for the 24th International Conference of Europeanists, Council for European Studies (CES). University of Glasgow: 12-14 July , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Budget surplus goal experiments in Australia and Sweden
Scott Brenton, Jon Pierre
New Political Economy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Need or Greed? Conditions for Collective Action against Corruption
Monika Bauhr
Governance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vad gör en valrörelse med oss? Om relationerna mellan väljare, valda och journalister i valet 2014
Stefan Dahlberg, Bengt Johansson, Patrik Öhberg
Johansson B. & Truedsson (red.). När makten står på spel: Journalistik i valrörelser, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Fairness-Based Retributivism Reconsidered
Göran Duus-Otterström
Criminal Law and Philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anti-Elite/Establishment Rhetoric and Party Positioning on European Integration.
Jonathan Polk, Jan Rovny
Chinese Political Science Review, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Personer

Visar 1 - 50 av 135

Namn Titel Telefon E-post
Rothstein, Bo Professor bo.rothstein@pol.gu.se
Oleskog Tryggvason, Per Undersökningsledare, bitr per.oleskog.tryggvason@som.gu.se
Björkdahl, Christian Forskare, biträdande christian.bjorkdahl@pol.gu.se
Mechkova, Valeriya Undersökningsledare, bitr valeriya.mechkova@gu.se
Forsudd, Carl-Magnus Studieadministratör carl-magnus.forsudd@gu.se
Sigman, Rachel Postdoktor rachel.sigman@gu.se
Tyrberg, Maria Doktorand maria.tyrberg@gu.se
Christensen, Love Doktorand love.christensen@gu.se
Dwinger, Felix Doktorand felix.dwinger@gu.se
Suzuki, Kohei Postdoktor kohei.suzuki@gu.se
Carlitz, Ruth Postdoktor ruth.carlitz@gu.se
Lungu, Laura Forskare bitr laura.lungu@gu.se
Tengs, Elise Forskare bitr elise.tengs@gu.se
Davidovic, Dragana Doktorand dragana.davidovic@gu.se
Towns, Ann Universitetslektor ann.towns@gu.se
Alvarado, Natalia Databasansvarig natalia.alvarado@gu.se
Dawson, Stephen Doktorand stephen.dawson@gu.se
Fredén, Annika Forskare annika.freden@gu.se
Linell, Amanda Forskare bitr amanda.linell@gu.se
Jöst, Prisca Doktorand prisca.jost.2@gu.se
Sohlberg, Jacob Forskare jacob.sohlberg@gu.se
Agerberg, Mattias Doktorand 031-786 1113 mattias.agerberg@gu.se
Tannenberg, Marcus Doktorand 031-786 1113 marcus.tannenberg@gu.se
Kreft, Anne-Kathrin Doktorand 031-786 1113 anne-kathrin.kreft@gu.se
Hartmann, Felix Doktorand 031-786 1117 felix.hartmann@gu.se
Frödin Gruneau, Moa Doktorand 031-786 1117 moa.frodin.gruneau@gu.se
Sanhueza Petrarca, Constanza Postdoktor 031-786 1121 constanza.sanhueza.petrarca@gu.se
Eriksson, Lina Universitetslektor 031-786 1151 lina.eriksson@gu.se
Towns, Ann Universitetslektor 031-786 1153 ann.towns@gu.se
Lilleste, Maria Studieadministratör 031-786 1182 maria.lilleste@pol.gu.se
Lindblad Ivarsson, Britten Studieadministratör 031-786 1184 britten-lindblad.ivarsson@pol.gu.se
Hjorthen, Fredrik D. Forskare 031-786 1187 fredrik.dybfest.hjorthen@gu.se
Turvall, Jan Universitetsadjunkt 031-786 1188 jan.turvall@pol.gu.se
Birgerson, Sara Studievägledare 031-786 1189 sara.birgerson@gu.se
Ingelström, Anna-Karin Administrativ chef, inst 031-786 1190 anna-karin.ingelstrom@gu.se
Lührmann, Anna Forskare 031-786 1191 anna.luhrmann@gu.se
Spehar, Andrea Universitetslektor 031-786 1192 andrea.spehar@pol.gu.se
Harris, Adam Forskare 031-786 1193 adam.harris@gu.se
Nickel, Sebastian Undersökningsledare, bitr 031-786 1193 sebastian.nickel@gu.se
Povitkina, Marina Doktorand 031-786 1194 marina.povitkina@gu.se
Zelano, Karin Doktorand 031-786 1194 karin.zelano@gu.se
Axelsson, Sofia Undersökningsledare, bitr 031-786 1197 sofia.axelsson@gu.se
Falkemark, Gunnar Seniorprofessor, Forskning i politisk teori och policyanalys med särskild inriktning på trafikområde... 031-786 1198 gunnar.falkemark@pol.gu.se
Hedberg, Per Undersökningsledare, bitr 031-786 1199 per.hedberg@pol.gu.se
Johansson, Markus Universitetslektor 031-786 1200 markus.johansson@pol.gu.se
Gilljam, Mikael Professor, Prefekt 031-786 1221 mikael.gilljam@pol.gu.se
Esaiasson, Peter Professor 031-786 1222 peter.esaiasson@pol.gu.se
Harring, Niklas Forskarassistent 031-786 1223 niklas.harring@pol.gu.se
Lindberg, Staffan I Professor 031-786 1226 staffan.i.lindberg@pol.gu.se
Holmberg, Sören Seniorprofessor 031-786 1227 soren.holmberg@pol.gu.se

Visar 1 - 50 av 135

Visar 1 - 10 av 3061

2017

Determinants of polling accuracy: The effect of opt-in Internet surveys
Jacob Sohlberg, Mikael Gilljam, Johan Martinsson
Journal of Elections, Public Opinion and Parties, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Priming Europe: Media effects on loyalty, voice and exit in European Parliament elections
H. Giebler, S. Kritzinger, Georgios Xezonakis, S. Banducci
Acta Politica, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Learning to lead? A role analysis of Germany and the CFSP
Lisbeth Aggestam, Adrian Hyde-Price
UACES 47th Annual Conference. Krakow, Poland: 4-6 september, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

"Leadership or leaderless? EU foreign policy in a time of crisis and change"
Lisbeth Aggestam
58th Annual Convention of the International Studies Association (ISA). Baltimore, Maryland, USA: 22-25 February , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Leadership roles and institutional change in EU foreign policy
Lisbeth Aggestam, Markus Johansson
Paper prepared for the 24th International Conference of Europeanists, Council for European Studies (CES). University of Glasgow: 12-14 July , Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Budget surplus goal experiments in Australia and Sweden
Scott Brenton, Jon Pierre
New Political Economy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Need or Greed? Conditions for Collective Action against Corruption
Monika Bauhr
Governance, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vad gör en valrörelse med oss? Om relationerna mellan väljare, valda och journalister i valet 2014
Stefan Dahlberg, Bengt Johansson, Patrik Öhberg
Johansson B. & Truedsson (red.). När makten står på spel: Journalistik i valrörelser, Stockholm, Institutet för mediestudier, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Fairness-Based Retributivism Reconsidered
Göran Duus-Otterström
Criminal Law and Philosophy, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Anti-Elite/Establishment Rhetoric and Party Positioning on European Integration.
Jonathan Polk, Jan Rovny
Chinese Political Science Review, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Visar 1 - 10 av 3061

Sidansvarig: Anna-Karin Lundell|Sidan uppdaterades: 2017-05-30
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?